Kapliczki w Dobrym Mieście

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Dobrym Mieście – kapliczki w Dobrym Mieście datowane na XVIII-XX w., powiat olsztyński.

Kapliczka w Dobrym Mieście. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Dobrym Mieście. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Dobre Miasto – miasto w powiecie olszyńskim.

Opis

W mieście i okolicach znajduje się siedem kapliczek. Najstarsza, znajdująca się przy drodze z Dobrego Miasta do Olsztyna, pochodzi z 1742 r. Kapliczka jest szeroka, rozłożysta, w swojej formie nawiązuje do gotyckiego tryptyku z wysoką wnęką środkową i niższymi po bokach.

W centrum miasta, przy ul. Grunwaldzkiej, znajduje się kapliczka, która jest bardzo interesująca i nietypowa z uwagi na stylistykę neoromańską, zastosowaną w formie kolumn i łuków arkad. Kapliczka była pierwotnie ustawiona nad Łyną i zwieńczona figurą św. Jana Nepomucena, patrona przepraw wodnych, chroniącego od powodzi. W obecne miejsce została przeniesiona po remoncie mostu przeprowadzonym w 1995 r., figura zaś znajduje się w posiadaniu parafii.

Kapliczka przy ul. Łużyckiej wzniesiona została w 1890 r. Z uwagi na podniesienie poziomu drogi widoczna jest z niej jedynie do połowy. Pozostałe kapliczki, w tym przy ul. Wojska Polskiego i Grudziądzkiej, prezentują dość powszechny typ budowli murowanej z czerwonej cegły licowej, o zwartej, smukłej bryle, z wysoką wnęką frontową i skromnym detalem wykonanym w cegle. Pochodzą z końca XIX lub początku XX w.

Część kapliczek została wyposażona w chorągiewki wiatrowe z umieszczoną datą budowy: kapliczka przy ul. Grudziądzkiej – 1884, kapliczka przy ul. Jeziorańskiej – 1918.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [12.12.2013]