Kapliczki w Lamkowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Lamkowie – kapliczki w Lamkowie, datowane na XVIII, XIX i XX w., powiat olsztyński, gmina Barczewo.

Kapliczka w Lamkowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Lamkowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Lamkowo – wieś w gminie Barczewo.

Opis

We wsi cztery kapliczki. Przy drodze wyjazdowej z Lamkowa w kierunku Derca najstarsza, barokowa kapliczka z przełomu XVIII i XIX w. Charakteryzuje się zwartą bryłą o gładkich elewacjach i dwiema wnękami zamkniętymi odcinkowo, nad którymi charakterystyczne faliste gzymsy. Przy kapliczce stara lipa.

Po stronie północnej kościoła parafialnego kapliczka z 1893 r. o rozbudowanej formie architektonicznej, murowana z czerwonej cegły licowej, z głęboką wnęką w elewacji frontowej i blendami w bocznych. Jej zwieńczenie jest nietypowe, w formie dekoracyjnej wielokątnej latarni z koroną w partii dachu, krzyżem na szczycie i chorągiewką wiatrową. Po stronie południowej kościoła kapliczka z przełomu XIX i XX w. wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta, zwróconego szerszą stroną ku drodze wiejskiej. Jej zwarta bryła, nakryta dwuspadowym daszkiem, cechuje się zróżnicowanym sposobem opracowania elewacji frontowej. Kapliczka posiada dwie głębokie wnęki, po bokach których umieszczono nietypowo prostokątne płyciny.

Czwarta kapliczka z początku XX w., o charakterze przydomowym, znajduje się przy drodze wiejskiej prowadzącej do Krokowa i Starych Włók. Kapliczka posiada niewielką pojedynczą wnękę, zamkniętą łukiem odcinkowym.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [12.12.2013]