Kapliczki w Radziejewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Radziejewie – kapliczki w Radziejewie, datowane na XIX i XX w., powiat Braniewo, gmina Pieniężno.

Kapliczka w Radziejewie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Radziejewie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Radziejewo – wieś w gminie Pieniężno.

Opis

W obrębie granic wsi znajduje się 13 kapliczek. Dziewięć z nich usytuowanych przy dwóch drogach tworzących wiejską owalnicę. Kolejne trzy na koloniach: północnej, wschodniej i południowej. Jedna usytuowana przy drodze do Borowca.

Dziewięć kapliczek o zwartej bryle, nakrytej dwuspadowym dachem, ścianach pozbawionych detalu, podzielonych tylko przez niewielkie wnęki i gzymsy. Niektóre z nich w całości tynkowane i pobielone, przez co wyróżniają się w otoczeniu. Pozostałe przekształcone, pozbawione w znacznej mierze waloru autentyzmu.

Interesujących kapliczek jest kilka. Do nich należy, znajdująca się w pewnym oddaleniu od kościoła parafialnego, kapliczka z drugiej połowy XIX w., o ceglanej elewacji i dwóch kondygnacjach na wysokim cokole. Założona na rzucie prostokąta, posiada półkolistą niszę i prześwit, szczyt zaś zamknięty wygiętym faliście gzymsem. Stylistycznie kapliczka nawiązuje do stylu barokowego. Ciekawa kapliczka przydomowa znajduje się w pobliżu cmentarza. Wyróżnia się ogzymsowaniem trójkątnego szczytu.

Ponadto na kolonii północnej znajduje się kapliczka ze szczątkowo zachowanym na desce Arma Christi.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]