Kapliczki w Skolitach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Skolitach – kapliczki w Skolitach, datowane na XVIII, XIX i XX w., powiat olsztyński, gmina Świątki.

Kapliczka w Skolitach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Skolitach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Skolity – wieś w gminie Świątki.

Opis

W Skolitach i okolicy znajduje się siedem kapliczek. Najstarsza z XVIII w., położona w centrum wsi. Założona na rzucie kwadratu, w formie słupa nakrytego dwuspadowym dachem z trójkątnymi szczytami, wyraźnie podzielona na części cokołu, kondygnacji z wnęką i prześwitu. Na dachu krzyż i chorągiewka wiatrowa bez napisów.

Przy kościele neogotycka kapliczka z początku XX w., murowana z czerwonej cegły licowej, z tynkowanymi płycinami, którą wyróżnia wysoki dach z naczółkiem od frontu. Takie zadaszenie kapliczek jest dość rzadko spotykane. Podobne znajduje się na kapliczkach w Gryźlinach i Łajsach.

We wsi trzy kapliczki o analogicznych formach, zapewne z połowy XIX w. Założone na rzucie wydłużonego prostokąta, o jednej kondygnacji, nakryte dachem dwuspadowym, z szeroką elewacją frontową, w której umieszczono niewielką wnękę o łuku pełnym. Dwie kapliczki z dzwonniczkami, z końca XIX lub początku XX w., położone na południe od wsi. Ich konstrukcje są dwukondygnacyjne, z wnęką i blendami w dolnej kondygnacji i z prześwitem w górnej.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]