Kazimierz Dubowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Kazimierz Dubowski

ks. Kazimierz DubowskiFot. Krzysztof Kozłowski.
ks. Kazimierz Dubowski
Fot. Krzysztof Kozłowski.
Data i miejsce urodzenia 11 października 1937 r.
Nurwianka
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Kazimierz Dubowski (ur. 11 października 1937 r. w Nurwiańce) – duchowny katolicki, były proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łukcie.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

W Nurwiańce ukończył pierwsze trzy klasy szkoły podstawowej, następnie uczył się w Karasinach, a do szkoły średniej uczęszczał w Turmontach, gdzie w 1957 r. zdał maturę. Studiował polonistykę w Wilnie. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku z rąk bp. Tomasza Wilczyńskiego. Uzyskał tytuł magistra teologii.

Praca

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii w Biskupcu Reszelskim, Elblągu, Orzyszu. Był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Wojciechach. Od 1 lipca 1989 r. pełnił posługę duszpasterską jako proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łukcie.

W okresie posługi kapłańskiej ks. Kazimierza Dubowskiego na bocznych ścianach kościoła namalowano nowe postaci świętych. Zenon Deput z Górowa Iławeckiego malował je od 24 maja do 7 września 1993 r. W 2002 r. przybyły dwa witraże przedstawiające św. Wojciecha i św. Stanisława, wykonane w pracowni witrażowej "Kozioł i syn" w Toruniu. W tym samym roku wykonano nowe ogrodzenie wokół kościoła i położono nowy chodnik.

Ks. Dubowski wybudował kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Mostkowie. Kamień węgielny pod tę kaplicę poświęcił Jan Paweł II w 1997 r. w Gnieźnie. Rozpoczęta w tym samym roku budowa trwała trzy lata.

Od 2000 r. trwały systematyczne prace przy porządkowaniu i rozbudowie cmentarza, który został znacznie powiększony i ogrodzony.

Najważniejszym duchowym wydarzeniem w okresie sprawowania posługi kapłańskiej przez ks. Dubowskiego były misje święte trwające od 5 do 13 maja 2007 r. Odbywały się one w roku 600-lecia kościoła i 50-lecia parafii.

Ks. Dubowski sprawował urząd proboszcza parafii w Łukcie do 2012 r. Był dziekanem dekanatu Łukta. W 2000 r. został wyróżniony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945-1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]