Klęczkowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Klęczkowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat działdowski
Gmina Działdowo
Liczba ludności (2010) 125
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Klęczkowo
Klęczkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klęczkowo
Klęczkowo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Klęczkowo (niem. Klenzkau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Działdowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ciechanowskiego. Wieś w 2010 roku liczyła 125 mieszkańców[1]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Elżbieta Żmijewska[2].

Położenie

Wieś położona jest w południowej części województwa warmińsko–mazurskiego, na pograniczu Pojezierza Mazurskiego i Niziny Mazowieckiej, 7 km na północ od Działdowa, na północ od drogi wojewódzkiej nr 545 Działdowo – Nidzica, w pobliżu granicy z powiatem nidzickim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji południowych terenów państwa Zakonu Krzyżackiego. Po raz pierwszy wymieniana jest w źródłach z roku 1399. Wówczas to Piotr, dziedzic na Leszczu i Hankowicach, nadał niejakiemu Bartłomiejowi cztery łany w Klęczkowie na prawie chełmińskim. Za czasów krzyżackich łąki w okolicy Klęczkowa użytkowali mieszczanie z Działdowa, za co płacili czynsz w owsie. W połowie XVI wieku mieszkali tu sami Polacy. Klęczkowo należało do parafii ewangelickiej w Burkacie. W połowie XIX wieku wieś liczyła 168 mieszkańców.

W sierpniu 1914 roku w okolicy Klęczkowa toczyły się walki w ramach kontrofensywy wojsk niemieckich. W 1919 roku na mocy Traktatu Wersalskiego wieś – wraz z całą Działdowszczyzną – przyznana została Rzeczpospolitej Polskiej. W 1939 roku znalazła się pod okupacją niemiecką.

Na początku lat 60. XX wieku we wsi powstał w czynie społecznym wiejski dom kultury. W tym okresie działał tu amatorski zespół artystyczny, założony staraniem Tadeusza Stępkowskiego.

Szkolnictwo

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Działdowie.

Bibliografia

Działdowo. Z dziejów miasta i powiatu, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1966.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Strona Urzędu Gminy Działdowo [05.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Klęczkowo i Wilamowo
  2. Strona Urzędu Gminy Działdowo [05.12.2013]