Klemens z Moskorzewa
Klemens z Moskorzewa | |
|
Klemens z Moskorzewa – rycerz herbu Pilawa z okolic Szczekocin, uczestnik bitwy grunwaldzkiej.
Życiorys
Pełnił funkcję podkanclerza Królestwa, ponadto był kasztelanem wiślickim. Na dworze króla Jagiełły był jedną z czołowych osobistości. Złożył swój podpis na umowie ślubnej króla Jagiełły z Anną Cylejską (drugą żoną po śmierci Jadwigi).
Klemens z Moskorzewa, należąc do bliskiego otoczenia królowej, wdał się w intrygę. Niesłusznie bowiem podejrzewał rycerzy Jakuba z Kobylan i Mikołaja Chrząstowskiego o uwiedzenie królowej Annę. Jagiełło uwierzył w to, co sugerował Klemens z Moskorzewa. Jednak na rozprawie sądowej, która odbyła się na żądanie królowej, dowiedziono zniesławienia. Jak podają źródła, Klemens z Moskorzewa musiał publicznie odwołać obelgę rozpowszechnioną przez niego i szeptaną na ucho królowi.
Klemens z Moskorzewa na wyprawę wojenną do Prus wystawił swoją chorągiew, która szła za chorągwią Piotra Szafrańca, podkomorzego krakowskiego, ale przed chorągwią Wincentego Granowskiego.
Bibliografia
J. Długosz, Banderia Prutenorum, wyd. K. Górski, Warszawa 1958.
J. Długosz [1415-1480], Grunwald 1410: proelii descriptio auctoris Joannis Dlugossi = opisanie bitwy według Jana Długosza = mušio aprašymas pagal Janą Dlugošą = popis bitvy podle Jana Długosze = Yan Dlugosqa köre urusmanin tasviri = Schlachtenbeschreibung nach Jan Długosz = a description of the battle according to Jan Długosz = description de la bataille d'apres Jan Długosz = opisanie bitvy po Ânu Dlugošu = opis bitvi za Ânom Dlugošem, [moderator doctrinae deditus Jan Gancewski; moderator editionem ducens Anna Westfeld], Olsztyn 2010.
Jana Długosza Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, przekł. J. Mrukówna, oprac. J. Garbacik, K. Pieradzka, Warszawa 1982.
Kronika konfliktu Władysława króla polskiego z Krzyżakami w roku Pańskim 1410, przekład J. Danka, A. Nadolski, Olsztyn 1987.
M. Duczmal, Jagiellonowie. Leksykon biograficzny, Kraków 1996.
S. Ekdahl, Die Schlacht bei Tannenberg, t. 1. Einführung und Quellenanlage, Berlin 1982.
Encyklopedia historii Polski. Dzieje polityczne, t. 1-2, Warszawa 1994-1995.
S. Jóźwiak, K. Kwiatkowski, A. Szweda, S. Szybkowski, Wojna Polski i Litwy z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411, Malbork 2010.
L. Kolankowski, Polska Jagiellonów. Dzieje polityczne, Olsztyn 1991.
A. Nadolski, Grunwald. Problemy wybrane, Olsztyn 1990.
A. Nikżentaitis, Witold i Jagiełło, Poznań 2000.
Polski Słownik Biograficzny, Kraków 1978 - .
J. Sikorski, Bohaterowie Grunwaldu, Olsztyn 2010.