Kościół ewangelicki w Dobrym Mieście

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kościół ewangelicki w Dobrym Mieście – zabytek architektury sakralnej wzniesiony w I połowie XIX wieku.

Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski

Położenie

Budowla znajduje się w pobliżu centrum Dobrego Miasta, za mostem na Łynie, przy ul. Górnej. Miasto położone jest na terenie powiatu olsztyńskiego.

Historia

Świątynia została wykonana według projektu architekta Karola Fryderyka Schinkla w latach 1830-1834. Do 1945 r. korzystała z niej lokalna wspólnota ewangelicka. Po II wojnie światowej budynek zaadaptowano na potrzeby miejscowego Dom Kultury, zaś po pożarze w 1967 r. umieszczono w nim bibliotekę miejską (obecnie jest to Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście). Obiekt oddano do użytku w 1978 r.

Opis

Jest to budowla wykonana w stylu klasycystycznym, murowana z cegły i otynkowana. Wzniesiono ją na planie prostokąta. Jej elewacje zewnętrzne podzielone zostały arkadami i posiadają półkoliście sklepione okna. Całość budynku ujęta została gzymsem wieńczącym na kostkach. Naroża korpusu występujące z lica ściany przechodzą pod dachem w niskie filary przykryte daszkiem namiotowym.

Do korpusu budowli dostawiono wysoką kwadratową wieżę o czterech oddzielonych gzymsami kondygnacjach i nakrytą dachem namiotowym. Odbudowano ją po zawaleniu się wcześniejszej wieży w 1833 r. W przyziemiu wieży znajdowało się wejście do świątyni. Wnętrze kościoła przykryte zostało drewnianym sklepieniem kolebkowym z częściami stropowymi po bokach, wspartymi na sześciu parach kolumn. Wzdłuż ścian bocznych i wieżowej zachowano piętrowe galerie.

Ciekawostki

Budowla jest kopią kościoła ewangelickiego w Ornecie.

Kiedy w 1978 r. po remoncie oddano obiekt do użytku, komentowano, że jest to najpiękniejsza i najbardziej przestronna biblioteka w województwie. Powierzchnia użytkowa budynku wynosiła ponad 700 m2.

Zobacz też

Bibliografia

Sołłohub Kazimierz, Dobre Miasto : przewodnik, Olsztyn 1999, s. 9.
Suchenek Zygmunt, Dobre Miasto na starych widokówkach, Dobre Miasto 2007, s. 44.
Suchenek Zygmunt, Dobre Miasto: skrawek uroczej Warmii, Olsztyn 2011, s. 61-62.