Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku – kościół wybudowany przez ewangelików, obecnie rzymskokatolicki, datowany na 1804 r., powiat elbląski, gmina Gronowo Elbląskie.

Brama ogrodzenia kościoła w Jegłowniku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Jegłownik (niem. Neukirchmiederung und Fichthorst) – wieś w gminie Gronowo Elbląskie.

Opis

Pierwszy kościół w Jegłowniku wybudowano w 1641 r. Od samego początku parafia była pod patronatem magistratu elbląskiego. To władze miasta fundowały do kościoła wyposażenie świątyni (chrzcielnicę, ambonę czy organy), a elbląskie niewiasty opłaciły zabytkowe okna.

Obecny kościół w Jegłowniku został wzniesiony przez Jerzego Jakubowskiego. Powstał on w 1804 r. na miejscu starego kościoła protestanckiego. Ma konstrukcję szkieletową i wymiary 13,85 m x 31,70 m. Wieżę dobudowano pod koniec XIX w. We wnętrzu kościoła znajduje się tęcza z 1691 r., ambona z 1788 r., ołtarz z 1788 r., stanowiący do 1945 r. jedną całość z amboną, barokowy prospekt organowy z 1751 r., pająk mosiężny z 1674 r., dwa wczesnobarokowe lichtarze z 1647 r. i 7 płyt nagrobnych z XVII i XVIII w.

Po 1945 r. kościół parafialny w Jegłowniku został przekazany Kościołowi katolickiemu, ale ówczesne władze państwowe zezwoliły jedynie na utworzenie tam parafialnej rzymskokatolickiej placówki duszpasterskiej. Dopiero w 1962 r. mogła powstać parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą erygował biskup warmiński Tomasz Wilczyński. Do parafii należą miejscowości: Jegłownik, Adamowo, Błotnica, Karczowiska Górne, Kopanka, Kopanka Pierwsza, Kopanka Druga, Nogat, Szopy, Wikrowo, Wiktorowo, Władysławowo.

Przy ścieżce prowadzącej od bramy do kościoła, po jej lewej stronie, znajduje się pomnik poświęcony poległym podczas I wojny światowej.

Bibliografia

Kościoły Dieceji Elbląskiej. Nasze dziedzictwo. Dekanaty Elbląga, t. 1.

Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych, Elbląg 2011.