Leśniki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Leśniki

Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Świętajno
Sołectwo Kukówko
Liczba ludności (2010) 256
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Leśniki
Leśniki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Leśniki
Leśniki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Leśniki (niem. Leschnicken, od 1936 r. Kleinheinrichstal) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno, w sołectwie Kukówko. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko–gołdapskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 256 mieszkańców (łącznie z Kukówkiem). Wieś wchodzi w skład sołectwa Kukówko, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Bożena Namiotko[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim, na północnym brzegu Jeziora Przytulskiego, na południe od jeziora Kukowino, 16 km na południowy zachód od Olecka i 12 km na południowy wschód od Świętajna, przy granicy z powiatem ełckim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów państwa Zakonu Krzyżackiego; dokładna data nie jest znana, wiadomo jedynie, iż dokument sprzedaży wystawił starosta Kasper von Aulack, który sprawował swój urząd w latach 1534–1544. W 1562 roku książę Albrecht Hohenzollern w swym przywileju poświadczył ową sprzedaż. Nabywcą czterech łanów nad Jeziorem Przytulskim był Jan Leśnik z Kukówka, który otrzymał prawo magdeburskie bez obowiązku służby wojskowej. Pięć lat po wystawieniu przywileju dobra powiększyły się o jeden łan. Ten niewielki majątek stanowił początkowo część Kukówka, ale już w połowie XVII wieku zaczął funkcjonować jako odrębne wolne dobra. Na początku XVIII wieku obejmował on siedem łanów; pod koniec tego samego stulecia była to wieś zamieszkana przez wolnych chłopów. W połowie XIX wieku miejscowość liczyła 71 mieszkańców. Leśniki należały do parafii ewangelickiej w Gąskach.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w Gąskach.

Zabytki

  • zespół budynków szkolnych z początku XX wieku: szkoła i budynek gospodarczy, murowane (obecnie własność prywatna)
  • cmentarze ewangelickie z XIX wieku

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Gminna ewidencja zabytków, udostępniona E-ncyklopedii przez Urząd Gminy w Świętajnie. [30.12.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy

  1. Informacje przekazane E-ncyklopedii przez Urząd Gminy w Świętajnie. [30.12.2013]