Lejkowiec dęty

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Lejkowiec dęty

Craterellus cornucopioides
(L.) Pers.
Lejkowiec dęty – owocniki.Fot. Dariusz Kubiak.
Lejkowiec dęty – owocniki.
Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd pieprznikowce
Rodzina pieprznikowate
Rodzaj lejkowiec
Gatunek lejkowiec dęty
Synonimy
Cantharellus cornucopioides (L.) Fr.

Lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides (L.) Pers. – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny pieprznikowatych (Cantharellaceae).

Owocnik

Owocnik trąbkowato-lejkowaty, z podwiniętym brzegiem, pofałdowanym w dojrzałych okazach, o średnicy 3-8 cm. Część wewnętrzna jest początkowo brązowoczarna, później staje się czarnosiwa, w końcu czarna, z nieregularnymi, rzadkimi łuskami. Zewnętrzna strona szarobrązowa, najpierw gładka, potem pomarszczona. Pokrywa ją warstwa rodzajna (hymenium), dlatego w dojrzałych okazach zarodniki zabarwiają ją na biało (wysyp zarodników jest biały). Ta część owocnika (kapelusz) jest higrofaniczna. Trzon o wysokość 5-12 cm jest wewnątrz pusty, od dołu ku górze lejkowato rozszerza się, płynnie przechodząc w kapelusz. Miąższ jest cienki, z początku szaroczarny, potem całkiem czarny. Jest dość elastyczny i sprężysty. Po ususzeniu staje się łamliwy, ale po namoczeniu znów odzyskuje elastyczność. Smak owocnika jest nieznaczny, zapach przyjemny.

Rozmieszczenie i ekologia

Rośnie zwykle kępami w lasach liściastych i mieszanych, najczęściej jest spotykany pod bukami i dębami na obszarach podgórskich. Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada.

Na Warmii i Mazurach lejkowiec dęty został odnotowany m.in. w rezerwatach przyrody: Las Warmiński oraz Pierwos.

Wartość użytkowa

Lejkowiec dęty jest grzybem mykoryzowym. Jest gatunkiem jadalnym, jednak ze względu na mało apetyczny wygląd owocników oraz ich czernienie podczas gotowania najczęściej bywa suszony, mielony na proszek i używany jako przyprawa do zup i sosów. Ma niewielkie własności smakowe i ze względu na coraz rzadsze występowanie nie powinien być zbierany.

Gatunek ten trudno pomylić z innymi grzybami ze względu na charakterystyczny wygląd owocników i brak podobnych do niego gatunków.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Lejkowiec dęty [22.04.2014]