Ludwik Eryk Broy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ludwik Eryk Broy

Data i miejsce urodzenia 1909 r.
Boguszyce
Data i miejsce śmierci 1986 r.
Gryfów Śląski
Miejsce spoczynku Świeradów Zdrój

Ludwik Eryk Broy (ur. 27 stycznia 1909 r. w Boguszycach, 30 stycznia 1986 r. w Gryfowie Śląskim) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik Katolickiej Szkoły Polskiej w Stanclewie.

Życiorys

Urodził się w 1909 r. nieopodal Opola jako syn Jana i Jadwigi. Pochodził z licznej śląskiej rodziny o tradycjach polskich. Zachował obywatelstwo niemieckie.

Szkoła i wykształcenie

Edukację rozpoczął w niemieckiej szkole ludowej w Boguszycach. Od 1925 r. kształcił się w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Pszczynie. 5 czerwca 1931 r. uzyskał dyplom nauczyciela szkół powszechnych. W 1935 r. w Poznaniu zdał drugi egzamin pedagogiczny.

Praca

W 1931 r. podjął pracę nauczyciela w szkole w Orzeszu. Od sierpnia 1932 r. pracował w oświacie polskiej w Niemczech. Kierował szkołą w Małych Łagiewnikach i Dąbrówce Wielkiej. W lipcu 1934 r. objął wakat w Katolickiej Szkole Polskiej w Stanclewie. W 1935 r. powrócił do pracy w szkole w Dąbrówce Wielkiej. Do sierpnia 1939 r. zajmował się oświatą pozaszkolną w Strzelcach Opolskich.

Po wojnie powrócił do pracy w szkole. Na emeryturze pracował jako organista w Świeradowie Zdroju.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Działał w Towarzystwie Śpiewaczym "Sokół". Prowadził kursy języka polskiego i dyrygował chórami.

Ciekawostki

Podczas pracy w Stanclewie zwiedzał Prusy Wschodnie. Wzbudzał zainteresowanie, gdyż podróżował własnym samochodem osobowym.

W 1978 r. odwiedził Olsztyn i wziął udział w spotkaniu nauczycieli polskich z okresu międzywojennego.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.