Manna litewska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manna litewska

Glyceria lithuanica
(Gorski) Gorski
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd wiechlinowce
Rodzina wiechlinowate
Rodzaj manna
Gatunek manna litewska
Synonimy
Glyceria lithuanica (Gorski) Lindm.

Glyceria remota Fr.

Manna litewska (Glyceria lithuanica (Gorski) Gorski) – gatunek rośliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten jest związany niemal wyłącznie z eurosyberyjską strefą tajgi. Dane o występowaniu manny litewskiej w Polsce są niejednoznaczne – w przeszłości jej stanowiska podano z Puszczy Rominckiej oraz Puszczy Białowieskiej. Benon Polakowski uznał linię łączącą oba kompleksy leśne za zachodni kres zasięgu geograficznego gatunku.

Manna litewska jest związana z łęgami rozwijającymi się na glebach mineralnych. Nowe dane z naszego kraju wskazują ponadto na lasy bagienne z udziałem świerka (olsy, świerczyny, brzeziny) jako potencjalne ostoje tego gatunku.

Pierwsze dane o występowaniu manny litewskiej w obecnych granicach kraju pochodzą od florystów niemieckich z końca XIX w. i dotyczą Puszczy Rominckiej. W latach 90. XX w. przeprowadzono ponowne poszukiwania tego gatunku w polskiej części Puszczy Rominckiej, jednak nie zakończyły się one sukcesem, a mannę litewską uznano za gatunek wymarły. Odkryto ją ponownie na trzech stanowiskach w Puszczy Rominckiej w latach 2001–2003. Są to obecnie jedyne potwierdzone stanowiska tego gatunku w naszym kraju. W 2014 r. objęto je ochroną w nowo utworzonym rezerwacie przyrody Czarnówko w gminie Gołdap.

Bibliografia

Polakowski Benon, Świat roślinny Warmii i Mazur, Olsztyn 1971.
Pawlikowski Paweł, Glyceria lithuanica (Gorski) Gorski – gatunek ponownie odkryty dla flory Polski. Streszczenia referatów i plakatów, [w:] 53 Zjazd PTB Przyroda Polski w europejskim dziedzictwie dóbr natury. Toruń-Bydgoszcz, 6-11 września 2004, s. 86.
Zarządzenie Nr 15 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie uznania obszaru za rezerwat przyrody Czarnówko, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [21.04.2014]