Marcin Zmiarowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Marcin Zmiarowski

Źródło: www.florbalki.pl
Źródło: www.florbalki.pl
Imię i nazwisko Marcin Zmiarowski
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1977 r., Pisz
Dyscyplina trener piłki nożnej i unihokeja
Największy sukces złoty medal szkolnych mistrzostw świata

Marcin Zmiarowski (ur. 6 maja 1977 r. w Piszu) – twórca i trener LUKS Nolet Żabi Róg, który od lat odgrywa wiodąca rolę w młodzieżowym unihokeju.

Działalność trenerska

Jako zawodnik uprawiał piłkę nożną na poziomie amatorskim i półamatorskim. Zaczął jako wychowanek MLKS Znicz Biała Piska, a następnie reprezentował Mazura Ełk, Drawę Krzyż Wielkopolski, Luboszanina Drezdenko, Mrągowię Mrągowo, Znicz Biała Piska, Czarnych Małdyty, Huragan Morąg.

Jako trener zaczynał pracę w piłkarskich drużynach młodzieżowych. Jeden sezon był grającym trenerem Znicza Biała Piska. Do unihokeja trafił przypadkowo. Zaczynając pracę w nowej szkole, interesowało go upowszechnianie kultury fizycznej przez cały rok. Zimą nie było możliwości treningów piłkarskich (brak krytego obiektu), więc zaadaptował korytarz szkolny do potrzeb unihokeja, który idealnie rozwiązał problem aktywności i przede wszystkim intensywności zajęć na lekcjach. Nową pasję z powodzeniem kontynuował w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Żabim Roku, gdzież założył klub LUKS Nolet Żabi Róg, którego jest wiceprezesem i trenerem.

Jest wszechstronne przegotowany do wykonywanego zawodu: posiada licencjat z pedagogiki opiekuńczo–wychowawczej w zakresie wychowania fizycznego i dyplom ukończenia Wszechnicy Mazurskiej w Olecku. Jest magistrem pedagogiki (Uniwersytet w Białymstoku), trenerem II klasy piłki nożnej (AWFiS w Gdańsk) oraz instruktorem unihokeja (Instytut Studiów Edukacyjnych w Olsztynie).

Jego zespoły dziewcząt i chłopców od lat zdobywają medale w mistrzostwach Polski w swoich kategoriach wiekowych. Współpracuje z młodzieżową kadrą narodową.

Największym sukcesem sportowym było doprowadzenie Kadry Narodowej U-19 w 2009 roku do Finału B na Mistrzostwach Świata w unihokeju w Turku (Finlandia) oraz zdobycie przez dziewczęta z Żabiego Rogu złotego medalu w szkolnych mistrzostwach świata.

Odznaczenia

Odznaczony Brązową Odznaką Polskiego Związku Unihokeja.

Bibliografia

Ankieta personalnej dziendobry.tvn.pl [12.12.2014]
morag.wm.p [12.12.2014]
wzunihokeja.pl [12.12.2014]
wama-sport.pl [12.12.2014]