Marek Dabkus

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Marek Dabkus

Marek Dabkus
Imię i nazwisko Marek Dabkus
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1956 r., Olsztyn
Dyscyplina dziennikarz sportowy
Największy sukces założyciel portalu WAMA-SPORT.pl

Marek Dabkus (ur. 31 stycznia 1956 r. w Olsztynie) – dziennikarz i działacz sportowy od lat związany z kulturą fizyczną na Warmii i Mazurach.

Działalność sportowa

Uprawiał różne dyscypliny, ale na poziomie szkolnym, grał w grupach młodzieżowych piłkarskiej sekcji Warmii Olsztyn. Cały czas był bardzo zainteresowany sportem. Jako student Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie nawiązał w 1976 roku współpracę z mediami.

Przez 17 lat pracował w "Gazecie Olsztyńskiej", później w "Dzienniku Pojezierza", a następnie w Radiu Olsztyn. W tym okresie był korespondentem "Przeglądu Sportowego", "Sportu" i "Tempa". Jako redaktor cały czas związany był ze sportem, szczególnie z piłką nożna, siatkówką, koszykówką, piłką ręczną i sportami wodnymi.

W 2010 roku założył portalu internetowy WAMA-SPORT.PL, który prowadzi samodzielnie. Szczególny nacisk kładzie na informacje ze sportu szkolnego i amatorskiego, uwypuklając zagrożenia, jakie niesie ze sobą sport profesjonalny (korupcja, doping).

Działacz sportowy, współorganizator wielu akcji redakcyjnych m.in. plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur, mecze piłkarskie Kadra OZPN – Drużyna Czytelników "Gazety Olsztyńskiej".

Po upadku Stomilu był współzałożycielem i członkiem zarządu nowo powstałego Olsztyńskiego Klubu Piłkarskiego Warmia i Mazury, następnie OKS 1945, który przyjmując w 2013 roku dawną nazwę OKS Stomil wrócił do I ligi.

Wyróżniony wieloma odznaczeniami związków i stowarzyszeń sportowych.

Bibliografia

Informacje Marka Dabkusa.