Maria Soroko

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Soroko

Źródło: lidzbark-rolnicza.pl
Źródło: lidzbark-rolnicza.pl
Data i miejsce urodzenia 26 stycznia 1958 r.
Bydgoszcz
Zawód nauczycielka szkół rolniczych
Maria Soroko podczas zajęć praktycznych.
Źródło: lidzbark-rolnicza.pl
Krowy ras Limousine i Charolas w gospodarstwie szkolnym.
Źródło: lidzbark-rolnicza.pl

Maria Soroko - (ur. 26 stycznia 1958 r. w Bydgoszczy) - nauczycielka szkół rolniczych.

Biografia i działalność zawodowa

Urodziła się w rodzinie inteligenckiej.

Wykształcenie i doskonalenie zawodowe:

Jest absolwentką:

  • Szkoły Podstawowej nr 30 w Bydgoszczy (1973),
  • Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Bydgoszczy (1977),
  • Wydziału Zootechnicznego Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (1983),
  • studiów podyplomowych z hodowli zwierząt na Wydziale Zootechnicznym SGGW w Warszawie (1988),
  • studiów podyplomowych w Wyższej Pomorskiej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Bydgoszczy (2003).

W trakcie pracy zawodowej doskonaliła swoje umiejętności praktyczne odbywając:

  • staż z hodowli bydła mięsnego we Francji (1994-1995),
  • szkolenie praktyczne oraz z metodologii nauczania chowu i hodowli bydła mięsnego i produkcji kulinarnej mięsa wołowego w Ośrodku Hodowli Bydła Mięsnego BCBC Sp. z o.o.w Olsztynie (1997),
  • staż z korekcji racic u bydła w Holandii (1997),
  • ukończyła kurs specjalistyczny dla kierowników szkolenia praktycznego (1998),
  • ukończyła kurs dla edukatorów kształcenia zawodowego "Nowa Szkła" w Ośrodku Wspierania Edukacji Zawodowego w Warszawie (2000),
  • ukończyła kurs małej gastronomii w Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach (2000).
  • uzyskała tytuł nauczyciela dyplomowanego (2001).


Przebieg pracy zawodowej:

  • Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarstw Rolnych w Lidzbarku Warmińskim– Zakład Rolny - starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej (1982-1984),
  • Technikum Rolniczo-Łąkarskie w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lidzbarku Warmińskim – nauczycielka w latach 1984 – 1998, a od 1998 do przejścia na emeryturę w 2008r.- kierownik szkolenia praktycznego.

Będąc na emeryturze pracuje od 2009 r. do chwili obecnej (2017 r.) w Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Flandria” w Inowrocławiu na stanowisku koordynatora ds. społecznych i zdrowotnych.

Początkowa praca po studiach w bezpośredniej produkcji rolnej pozwoliła jej lepiej przygotować się pod względem praktycznym do przyszłej działalności dydaktycznej w szkole rolniczej. Nauczała produkcji zwierzęcej w Technikum oraz ogrodnictwa w Zasadniczej Szkole Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu.

W 1993 roku Wydział Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie podjął decyzje wprowadzenia do szkoły w Lidzbarku Warmińskim specjalizacji "chów i hodowla bydła mięsnego" i utworzenie w miejscowym gospodarstwie pomocniczym szkoły Ośrodka Hodowli Zarodowej bydła ras Charolais i Limousine. Maria Soroko otrzymała zadanie opracowania we współpracy ze stroną francuską programu nauczania tego przedmiotu. Opracowany przez nią program został zatwierdzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 7 grudnia 1994 r. Od 1 września 1995 r. zaczęła nauczanie teoretycznie i praktyczne nowej specjalizacji.

Jest również współautorką powstania Centrum Kształcenia Ustawicznego (zatwierdzonego w 1997 r.), gdzie prowadzi szkolenia z zakresu chowu i hodowli bydła mięsnego dla zainteresowanych tą tematyką okolicznych rolników. Tego przedmiotu uczyła i prowadziła zajęcia praktyczne do 2001 r., t.j. do chwili zakończenia tej specjalizacji w Zespole.

Będąc dobrze przygotowaną merytorycznie zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym do tego zadania w ten nowatorski w polskich warunkach kierunek kształcenia włożyła wiele wysiłku, osobistego zaangażowania i pracy. Po zmianach w 1999 roku - podporządkowaniu szkół rolniczych i oddaniu ich do dyspozycji starostwom powiatowym, jej wysiłek niestety został w dużym stopniu zmarnowany. Zostało zrujnowane też gospodarstwo szkolne, w którym znajdował się ośrodek hodowli bydła ras mięsnych mający być wzorcem dla zainteresowanych tym kierunkiem produkcji rolników. Maria Soroko była zmuszona zmienić przedmiot nauczana. Zaczęła prowadzić zajęcia praktyczne z żywienia i gospodarstwa domowego. Po wprowadzeniu do Zespołu nowej specjalizacji - obsługi ruchu turystycznego na wsi oraz hotelarstwa, była zmuszona dokształcić się i uczyć tego przedmiotu we wszystkich typach szkół występujących w tej placówce.

Przez 10 lat pełniła funkcję kierownika szkolenia praktycznego wszystkich występujących w Zespole kierunków kształcenia. W tym czasie przyczyniła się do zorganizowania ośrodka egzaminacyjnego na terenie szkoły.

W 2008 podjęła decyzje o przejściu na emeryturę.

Przez cały okres pracy w szkole swoje obowiązki wypełniała zawsze wzorowo i z wielkim zaangażowaniem i miłością do uczniów i wychowanków. Była też energiczną, bardzo sprawną organizatorką podejmowanych w szkle działań. Do każdego człowieka zawsze odnosiła się z szacunkiem i wysoką osobista kulturą. W razie potrzeby każdemu też starała się przyjść z pomocą. Zdaniem autora niniejszego opracowania dość dobrze znającego dzieje lidzbarskiej szkoły rolniczej, w 70-letniej historii , Maria Sroko należy do jej najlepszych i najbardziej ofiarnych nauczycieli, mimo że najważniejsza jej działalność (wprowadzenie i rozwój nowej specjalizacji kształcenia rolniczego i produkcji), nie z jej winy została brutalnie przerwana.

Obecnie mieszka w Bydgoszczy.

Bibliografa

  1. Alicja Kicowska, Nauczyciele szkół rolniczych na Warmii i Mazurach (1945-1989), Olsztyn 2009, s. 158-159.
  2. https://lidzbarkrolnicza.pl/ludzie/nauczyciele/maria-soroko/

Hasło opracował Apolinary Zapisek.