Mieczysław Doroszuk

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mieczysław Doroszuk

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Mieczysław Doroszuk
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1921 r., Biała Podlaska
Data śmierci 16 maja 2007 r., Olsztyn
Dyscyplina siatkówka
Największy sukces wyróżnienie tytułem Honorowego Obywatela Olsztyna

Mieczysław Doroszuk (ur. 25 lutego 1921 r. w Białej Podlaskiej, zm. 16 maja 2007 r. w Olsztynie) – nauczyciel, trener siatkówki wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Olsztyna.

z archiwum Janusza Poryckiego

Działalność

Nestor olsztyńskich szkoleniowców, wychowawca wielu generacji najwybitniejszych siatkarzy, reprezentantów Polski. Pracę w Olsztynie rozpoczął w roku 1949 r., najpierw w Wojewódzkim Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, od 1959 r. w Zespole Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej (Technikum Budowlanym), gdzie przez 32 lata był nauczycielem wychowania fizycznego. Dzięki jego pasji i zmysłowi organizatora popularna "budowlanka" była sportowym wzorem szkoły, w której każda klasa miała swój zespół. Z plejady uczniów potrafił wydobyć najzdolniejszych i szlifować ich talenty. Później zasilali oni AZS Olsztyn, który miał duże grono doskonałych młodych zawodników.

Był założycielem męskiej sekcji siatkarskiej Budowlanych Olsztyn oraz Młodzieżowego Klubu Sportowego Juvenia. Stał się wielkim autorytetem w dziedzinie siatkówki, ale interesowała go przede wszystkim praca z młodzieżą i jej poświęcił całe swe życie. Od czterech lat, pod koniec roku, odbywa się Memoriał Mieczysława Doroszuka.

Jako trener Młodzieżowego Klubu Sportowego "Juvenia" zdobył złoty medal Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 1965 r. Osiągnięcie to powtórzył w 1974 na igrzyskach młodzieży szkolnej rozgrywanych w Olsztynie z reprezentacją Technikum Budowlanego. Choć były to sukcesy wymierne, nie one okazały się najważniejsze. "Dostarczył" olsztyńskiej siatkówce zawodników najwyższej klasy, którzy przez lata stanowili o potencjale tej dyscypliny w Kortowie.

Odznaczenia

Został odznaczony m.in.:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej
  • odznaką "Zasłużonym dla Warmii i Mazur"
  • odznaką "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej"
  • Złotą Odznaką Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego (1979).

W maju 2004 roku Rada Miasta przyznała mu tytuł honorowego obywatela Olsztyna, podkreślając jego dorobek jako zasłużonego trenera i wychowawcy młodzieży.

Bibliografia

  • pl.wikipedia.org, Mieczysław Doroszuk [12.12.2014]
  • Jerzy Urniaż, Sport na Warmii i Mazurach w latach 1945–1975, Olsztyn 2000.
  • Witold Gieszczyński, Ojciec Święty Jan Paweł II olsztynianinem. Honorowi obywatele Olsztyna (2003–2004), [w:] "Echa Przeszłości", nr 6, Olsztyn 2005.