Mikołaj Szyszkowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mikołaj Szyszkowski

Mikołaj SzyszkowskiŹródło: Poczet biskupów warmińskich, red. Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008, 510 ss.
Mikołaj Szyszkowski
Źródło: Poczet biskupów warmińskich, red. Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008, 510 ss.
Data urodzenia ok. 1590 r.
Data i miejsce śmierci 7 lutego 1643 r.
Lidzbark Warmiński

Mikołaj Szyszkowski (ur. ok. 1590 r., zm. 7 lutego 1643 r. w Lidzbarku Warmińskim) – duchowny katolicki, biskup warmiński w latach 1633-1643.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Od wczesnej młodości Mikołaj Szyszkowski kształcił się pod okiem stryja Marcina Szyszkowskiego – biskupa łuckiego, płockiego i krakowskiego. Studia teologiczno-filozoficzne rozpoczął w Braniewie, a później kontynuował je w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk stryja w Płocku.

Działalność

Dzięki stryjowi Szyszkowski uzyskał intratne beneficja kościelne. W latach 1623-1631 był wielkim sekretarzem w kancelarii królewskiej Zygmunta III Wazy. Po śmierci stryja odziedziczył jego majątek. W latach 1630-1638 zarządzał diecezją krakowską. W 1632 r. został członkiem kapituły warmińskiej. Ze wskazania króla Władysława IV w 1633 r. wybrano go biskupem warmińskim. Diecezję objął w czasie wojen polsko-szwedzkich, kiedy we Fromborku stacjonowali Szwedzi. Po trzech latach otrzymał ingres do katedry we Fromborku.

Szyszkowski na zakończenie wojny ze Szwecją ufundował w Stoczku Klasztornym kościół. Wznowił funkcjonowanie Seminarium Duchownego w Braniewie oraz nie żałował własnych dochodów na wyposażenie obrabowanych przez Szwedów świątyń. Ufundował m.in. nowy ołtarz do kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Popierał rozwój nauki, sztuki i szkolnictwa. W porozumieniu z Jerzym Wilhelmem wydał nową ordynację krajową (zbiór przepisów regulujących życie gospodarcze). W 1641 r. przeprowadził wizytację kościołów w diecezji warmińskiej.

W 1637 r. doprowadził do ustanowienia granicy warmińsko-pruskiej na Zalewie Wiślanym. Zorganizował dwa folwarki biskupie w Żardenikach i Gronowie. Odrestaurował zamki biskupie w: Reszlu, Jezioranach i Lidzbarku Warmińskim.

Bibliografia

Obłąk Jan, Kopiczko Andrzej, Historia Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2010, 261 ss.
Poczet biskupów warmińskich, pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.