Montowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Montowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Grodziczno
Sołectwo Montowo
Liczba ludności (2012) 470
Strefa numeracyjna (+48) 56
Kod pocztowy 13 - 324
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Montowo
Montowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Montowo
Montowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Montowo (niem. Montaw ) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Grodziczno. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. W 2012 roku wieś liczyła 470 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Barbara Szymańska[1].

Położenie

Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 541, w odległości ok. 1 km od Grodziczna i ok 9 km od Lubawy.

Dzieje miejscowości

Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1216 r. i znajduje się w dokumencie papieża Innocentego III. W pierwszym okresie funkcjonowania Montowo było w rękach Krzyżaków. W 1492 r. ziemie Montowa kupili: Andrzej Łaszewski i Arnold z Frący. Majątek Montowo stanowił dobra szlacheckie. Nieznana jest dokładna data lokacji ani etymologia nazwy miejscowości. W XIX i XX w. majątek należał do rodziny Ossowskich, która zasłużyła się dla rozwoju polskich form życia gospodarczego i politycznego w dawnym powiecie lubawskim. W XIX w. działała w folwarku gorzelnia i owczarnia. W tym okresie w okolicach Montowa powstała kolej. W 1868 r. w majątku było 16 budynków i 9 domów. W tym samym roku mieszkało tutaj 229 osób, w tym 220 katolików i 9 ewangelików. Bolesław Ossowski (kolejny właściciel wsi) był w 1918 r. jednym z delegatów powiatu lubawskiego na Polski Sejm Dzielnicowy. Po Bolesławie majątek przejął jego zięć Kochanowski. W wyniku wybuchu II wojny światowej Niemcy wysiedlili rodzinę Kochanowskich na Mazowsze, a majątek przejęli Grossmannowie. W 1945 r. Montowo trafiło w zarząd państwa. Utworzono tutaj, jak w większości wsi polskich, PGR. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowań wiejskich.

Gospodarka

W Montowie działa Rybaczówka, a także firma ORiSTO Sp. z o.o..

Szkolnictwo

We wsi jest szkoła podstawowa.

Sport

Znajduje się tutaj klub sportowy LZS Błękitni Montowo, grający obecnie w B klasie warmińsko–mazurskiej - GSKF Oristo Montowo.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Grodzicznie.

Ludzie związani z miejscowością

Zabytki

Na terenie miejscowości znajduje się dwór wraz z parkiem z I poł. XIX w. oraz zabytkowy spichlerz.

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. VI, Warszawa 1885.
Strona Urzędu Gminy Grodziczno [26.08.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [26.08.2014]

Przypisy