Nadleśnictwo Korpele

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nadleśnictwo Korpele

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Korpele
Nadleśnictwo Korpele
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Korpele
Nadleśnictwo Korpele
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres Korpele 14

12-100 Szczytno

E-mail korpele@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 624 22 57
Strona internetowa http://www.korpele.olsztyn.lasy.gov.pl/

Nadleśnictwo Korpele - jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Teren Nadleśnictwa to ok. 50 tys. ha. Nadleśnictwem kieruje Waldemar Żebrowski. W strukturze Nadleśnictwa wyodrębniono biuro, szkółkę leśną oraz 12 leśnictw: Dębówko, Dźwierzuty, Grzegrzółki, Jęczniki, Korpele, Kulka, Marksewo, Młyńsko, Olsztyny, Sawica, Targowo, Wykno.

Położenie

Nadleśnictwo Korpele położone jest w województwie warmińsko-mazurskim. Swoim zasięgiem obejmuje tereny gmin: Biskupiec, Dźwierzuty, Jedwabno, Pasym, Szczytno (miasto i gmina), Świętajno. Wchodzi z skład tzw. Zielonych Płuc Polski.

Obszar Nadleśnictwa Korpele zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Korpele

Korpele 1.jpeg

Źródło: korpele.lavinaplatform.com

Historia

Nadleśnictwo posiada wielowiekową historię. Szacuje się, że powstało w 1684 r. Jego tereny wchodziły w skład wielkich puszcz na pograniczu państwa polskiego i terenów staropruskich.

Po II wojnie światowej tereny poniemieckich lasów państwowych, dużych majątków ziemskich oraz lasów chłopskich weszły w skład obecnego Nadleśnictwa Korpele. W 1954 r. do obszaru Nadleśnictwa włączono lasy miasta Szczytno, a w 1958 r. przyłączono Nadleśnictwo Kukłanka. Następnie w roku 1973 zostało ono włączone do Nadleśnictwa Szczytno. Od 1991 r. funkcjonuje samodzielnie pod pierwotną nazwą.

Zasoby leśne

Powierzchnia lasów w Nadleśnictwie Korpele wynosi 14 682,7569 ha. Lesistość terenu administrowanego przez Nadleśnictwo jest relatywnie niska i wynosi 29%. W obszarze Nadleśnictwa możliwe jest wydzielenie 3 charakterystycznych fragmentów: wschodnia część to tereny należące do Puszczy Piskiej, południowo-zachodnia to część Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, natomiast środkowa i północna – tereny rolnicze.

Prawie 54% siedlisk zajmuje bór mieszany świeży, kolejne 23,5% to bór świeży, a 11,8% las mieszany świeży. Na terenie Nadleśnictwa zlokalizowane są także bagna, siedliska bagienne, siedliska wilgotne i siedliska olsowe. Najczęściej występującym gatunkiem drzew jest sosna, jej udział wynosi 86,6%. Gatunki liściaste mają ok. 10% udział, wśród nich najwięcej jest brzozy, dębu i olszy.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Korpele zorganizowane zostały 2 ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne:

  • Jęczniki - powstała w 1998 r., długości trasy to ok. 3,5 km,wzdłuż ścieżki rozmieszczonych zostało 12 tablic informacyjnych m.in. na temat: roli lasu w życiu człowieka, gatunków drzew, pracy leśnika.
  • Szkółka Leśna w Dębówku - przeznaczona głównie dla przedszkolaków oraz uczniów, ma na celu przybliżenie uprawy drzew oraz przekazanie umiejętności rozróżniania gatunków drzew.

Dla osób ceniących rekreację wyznaczone zostały ścieżki rowerowe.

Bibliografia

korpele.olsztyn.lasy.gov.pl [25.02.2015]
korpele.lavinaplatform.com [25.02.2015]