Osetno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Osetno

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Biskupiec Pomorski
Sołectwo Osetno
Liczba ludności (2010) 223
Strefa numeracyjna (+48) 56
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Osetno
Osetno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osetno
Osetno
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Osetno (1338 r. Ossedno, 1414 r. Mossetten, Ossetten, niem. Ossettno) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 223 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Jerzy Rywalski[1].

Położenie

Wieś leży nad jeziorem Osetno w odległości ok. 9 km od Biskupca.

Dzieje miejscowości

Wieś pierwotnie lokowano na prawie polskim. Nieznana jest dokładna data lokacji. Nie wywiedziono również etymologii nazwy miejscowości. W 1414 r. wieś poniosła straty w wyniku wojen polsko–krzyżackich. Wielki mistrz Michał Kuchmeister nadał wsi prawo chełmińskie. Pod koniec XIX w. znajdowały się tutaj dobra rycerskie i wieś. Dobra w 1868 r. posiadały 27 budynków i 13 domów, które zamieszkiwało 95 katolików i 29 ewangelików. Wieś obejmowała 4 budynki i 1 dom z 15 katolikami i 14 ewangelikami. Zajmowano się przede wszystkim hodowlą bydła i owiec. Właścicielką była Marta von Alvensleben na Ostromecku. Nie zachowała się informacja o formie zabudowy wiejskiej.

Bezpieczeństwo

We wsi działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulmierskiego, Władysława Walewskiego, t. VII, Warszawa 1886.
Bank Danych Lokalnych GUS [13.10.2014]
Strona Gminy Biskupiec [13.10.2014]

Przypisy