Ostrów

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostrów

Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ełcki
Gmina Stare Juchy
Liczba ludności (2010) 80
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 19-330
Tablice rejestracyjne NEL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ostrów
Ostrów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrów
Ostrów
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Ostrów (niem. Werder) – wieś niesołecka w Polsce położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2010 roku wieś liczyła 80 mieszkańców.

Położenie

Wieś położona jest nad jeziorem Orzysz, w południowo–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na pograniczu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Ełckiego, około 16 km na zachód od Ełku i 7 km na północ od Orzysza.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji południowych i wschodnich obszarów państwa Zakonu Krzyżackiego; wcześniej tereny te zamieszkałe były przez plemiona pruskie, a w pobliżu Ostrowa znajdowało się grodzisko. W 1523 roku namiestnik komturstwa ryńskiego Faustyn von Weiblingen wydał przywilej dla Grzegorza Wierciejki, karczmarza ze Skomacka, na grunty położone na niewielkim cyplu między jeziorem Orzysz a Czarnym. Trudno ustalić wielkość nadania, wiadomo jedynie, że było na prawie magdeburskim, zaś wolniznę określono na sześć lat. Dobra te początkowo zwane były od nazwiska karczmarza Wierciejkami, później zaś utrwaliła się nazwa Ostrów (Ostrow, Wereder, Werder). Do pierwszej połowy XVI wieku wieś należała do starostwa ryńskiego, w 1568 roku widnieje już w granicach starostwa straduńskiego. W tym okresie folwark liczył 6 łanów i prawdopodobnie był własnością rodziny von Heydecków.


Liczba mieszkańców w poszczególnych okresach:

  • 1857 r. – 43 osoby
  • 1988 r. – 81 osób

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Klusach.

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Białuński Grzegorz, Osadnictwo regionu Wielkich Jezior Mazurskich od XIV do początku XVIII wieku – starostwo leckie (giżyckie) i ryńskie, Olsztyn 1996.
Kawecki Jan, Roman Bolesław, Ełk. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1970.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
[http:// www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims/ Bank Danych Lokalnych GUS] [01.09.2013]