Ostrołódka kosmata

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostrołódka kosmata

Oxytropis pilosa
DC.
Ostrołódka kosmata.Fot. Le.Loup.Gris. Źródło: Commons Wikimedia
Ostrołódka kosmata.
Fot. Le.Loup.Gris. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd bobowce
Rodzina bobowate
Rodzaj ostrołódka
Gatunek ostrołódka kosmata
Synonimy
Astragalus pilosus L.

Ostrołódka kosmata (Oxytropis pilosa DC.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (motylkowate, Fabaceae, Papilionaceae).

Morfologia

Roślina wysokości do 30 cm, cała gęsto, odstająco owłosiona długimi, białymi włoskami. Pęd nadziemny wyrasta z rozgałęzionego kłącza. Skupione pędy tworzą zwykle kępy. Łodyga jest wzniesiona, pojedyncza, przeważnie czerwono nabiegła. Liście nieparzystopierzasto złożone, składają się z 7-15 par zaostrzonych, drobnych, lancetowatych lub jajowatych listków. Górne liście siedzące, niższe na coraz dłuższych ogonkach. U ich nasady znajdują się lancetowate, wolne przylistki.

Kwiaty zebrane po 20-40 w jajowate kwiatostany wyrastające na długich szypułkach z kątów liści. Kwiaty motylkowe, prawie siedzące o długości ok. 11 mm. Drobne przysadki są krótsze od kielicha. Kielich zrosły, dzwonkowaty, z ząbkami szydlastymi. Owłosiony długimi białymi i krótszymi czarnymi włoskami. Korona jasnożółta z łódeczką zakończoną długim ostrzem. Żagielek wycięty, dwa razy dłuższy od skrzydełek. Kwitnie od maja do sierpnia. Owocem jest podługowaty, na szczycie zaostrzony, czarny i odstającoowłosiony strąk.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten występuje w Azji środkowej i na Syberii, w regionie Kaukazu, w Turcji, w Europie wschodniej i środkowej na południu po Rumunię i centralne Włochy, na zachodzie sięga do francuskich Alp i Niemiec.

W Polsce występuje w rozproszeniu na niżu w pasie na północ od Zielonej Góry, Poznania i Płocka, poza tym bardzo rzadko na północ od Krakowa i wzdłuż granicy wschodniej. Rośnie w murawach kserotermicznych, na wzgórzach i zboczach, na skałkach gipsowych i wapiennych. Jest gatunkiem ciepłolubnym i światłolubnym.

W województwie warmińsko-mazurskim gatunek ten stwierdzono m.in. w obszarze Natura 2000 Murawy na Pojezierzu Ełckim.

Wartość użytkowa

Jest gatunkiem tracącym stanowiska w wyniku zmian sposobu użytkowania gruntów, w szczególności z powodu zaorywania muraw i zarastania ich lub zalesiania roślinnością drzewiastą. W Polsce roślina ta objęta jest na stanowiskach naturalnych ochroną gatunkową.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, ostrołódka kosmata [17.06.2014]
pl.wikipedia.org, lista gatunków roślin objętych ścisłą ochroną w Polsce [17.06.2014]