Parafia pw. Świętego Krzyża w Szestnie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Świętego Krzyża w Szestnie

Kościół pw.  Świętego Krzyża w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. Świętego Krzyża w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Szestno
Adres Szestno 50, 11-700 Mrągowo
Data powołania 1 lipca 1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Mrągowo I
Kościół kościół pw. Świętego Krzyża w Szestnie

Parafia pw. Świętego Krzyża w Szestnie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Mrągowo I należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża znajduje się w Szestnie. Od 1995 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Sylwester Progorowicz.

Wnętrze kościoła w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Wnętrze kościoła w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Wnętrze kościoła w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

Miejscowość Szestno została założona w połowie XIV wieku. Z przywileju lokacyjnego pochodzi pierwsza wzmianka dotycząca kościoła. Przyznane mu cztery włóki oznaczały formalne powołanie parafii w Szestnie. Dochody z ich uprawy miały sfinansować budowę kościoła i opłacić utrzymanie plebana. Jako fundator, zakon krzyżacki uzyskał prawo patronatu nad kościołem oraz wieczne prawo prezentowania swego kandydata na stanowisko plebana. W okresie krzyżackim parafia w Szestnie wchodziła w skład diecezji warmińskiej i należała do archiprezbiteriatu reszelskiego. Dokładne jej granice nie są znane.

W 1822 roku do parafii w Szestnie przyłączono parafię w Bożem. Przy kościele istniała szkoła parafialna i cmentarz parafialny. Z początkiem reformacji Szestno jako pierwsza parafia katolicka na Mazurach przeszła na protestantyzm. W roku 1531 utworzono w tu gminę ewangelicką. Pod koniec XVI wieku przeprowadzono gruntowny remont kościoła. W roku 1618 i 1619 kościół spłonął w pożarach. W roku 1620 odbudowano świątynię w jej dzisiejszej formie. W czasie szwedzkiego potopu kościół został splądrowany przez żołnierzy szwedzkich generała Steinbocka. Po II wojnie światowej kościół nadal użytkowali ewangelicy. Na początku lat 80. kościół został wydzierżawiony przez społeczność wyznania katolickiego. W tym czasie ksiądz Władysław Dudziak zamieszkały w Mrągowie przekazał kościołowi srebrny relikwiarzyk z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, wykonany przez zakład jubilerski w Wilnie. Obok niego w ramce za szkłem znajduje się dokument watykański z roku 1862 stwierdzający prawdziwość relikwii.

1 lipca 1989 roku w Szestnie ponownie została erygowana parafia, a w 1996 roku budynek kościoła stał się własnością Kościoła rzymskokatolickiego. W kościele zachowały się cztery epitafia: dwa w postaci chorągwi żałobnych z wieków XVII i XVIII, wiszące obecnie po obu stronach ołtarza; marmurowa tablica nagrobna Fabiana von Lehndorf zmarłego w 1650 roku, wmurowana w północną ścianę kościoła; oraz silnie zniszczona i nieczytelna kamienna tablica, osadzona w podłodze kościoła naprzeciw ołtarza, pochodząca prawdopodobnie z 1711 roku. Są tu także tablice pamiątkowe z nazwiskami tutejszych parafian poległych w wojnach napoleońskich, wojnie francusko-pruskiej i podczas I wojny światowej.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
kościół pw. Świętego Krzyża w Szestnie

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Szestno – kościół (stanowisko V), Instytut Archeologi UW [2.11.2014]
Szestno,pl.wikipedia.org [2.11.2014]