Parafia pw. św. Barbary w Rumianie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Barbary w Rumianie

Fot. krzyszt-off. Źródło: www.gdziebylec.pl
Fot. krzyszt-off. Źródło: www.gdziebylec.pl
Siedziba Rumian
Adres Rumian 16, 13-220 Rumian
Data powołania XVI w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Diecezja toruńska
Dekanat Rybnowo Pomorskie
kościół kościół św. Barbary w Rumianie
Wspomnienie liturgiczne 4 grudnia

Parafia pw. św. Barbary w Rumianie – parafia rzymskokatolicka w województwie warmińsko-mazurskim, należąca do diecezji toruńskiej i dekanatu Rybno Pomorskie.

Historia parafii

Parafia pw. św. Barbary znajduje się w Rumianie, o którym wspominają źródła z XIV w. Rumian występuje tam jako Roman w wieku XIV, Rumyann w wieku XVI, Rumian w wieku XVII. Najwięcej wiadomości dotyczy tamtejszego jeziora, tj. Roman/Romna (XIV w.). Wieś została ulokowana na prawie chełmińskim już w 1314 r. Lokację potwierdzono w 1748 r. W konsekwencji I rozbioru Polski Rumian wszedł pod panowanie rządu pruskiego.

Nazwa Rumian obowiązuje niezmiennie od 1566 r.

Kościół parafialny

Kościół pw. św. Barbary pochodzi dopiero z XVI w. Przekazy na temat świątyni są datowane na rok 1641 oraz 1647. Jednakże należy twierdzić, że kościół mógł zostać wybudowany znacznie wcześniej, przypuszczalnie po II pokoju toruńskim. Wówczas miejscowość Rumiany włączono do Królestwa Polskiego.

Pierwotnie w miejscu obiektu kościelnego istniała kaplica, którą wybudowali miejscowi wierni oraz szlachta. Materiałem budowlanym były polne kamienie. Z inicjatywy ks. Alberta Miecznikowskiego w XVII w. kaplicę postanowiono rozbudować. Pierwotny kościół był drewniany. W latach 1667–1672 w Rumianie miała miejsce wizytacja, którą przeprowadził Strzesz. Dzięki jego relacjom można odtworzyć wygląd ówczesnego budynku kościelnego. Przy prezbiterium znajdowała się empora. Budynek posiadał sześć małych otworów okiennych. Świątynia miała jedno pomieszczenie w postaci zakrystii, nie wiadomo gdzie dokładnie. Funkcję dzwonnicy pełniło wtedy rusztowanie wyposażone w dwa dzwony kościelne.

Na początku XVIII w. budynek był bardzo zniszczony. Z tego względu podjęto decyzję o budowie nowego obiektu kościelnego. Prace nad jego powstaniem trwały trzy lata, poczynając od 1713 r. Przygotowania do powstania nowego kościoła co prawda trwały znacznie wcześniej, ale dopiero 9 lipca 1713 r. Kazimierz Szczepański poświęcił kamień węgielny. Datę tę uznaje się za oficjalną datę wszczęcia prac budowy kościoła. Nadzorowaniem budowy zajął się nowy proboszcz – ks. Franciszek Neitzlichowski. Nowy kościół również powstał z drewna, utrzymano go w stylu barokowym.

Od 1967 r. kościół pw. św. Barbary w Rumianie znajduje się na liście zabytków.

Zobacz też

Rumian, pl.wikipedia.org [08.08.2014]

Bibliografia

Plan odnowy miejscowości Rumian[08.08.2014]
Rumian-Diecezja Toruńska torun.opoka.org.pl[08.08.2014]
Kościół św. Barbary, wikimapia.org[08.08.2014]
Kościół św. Barbary w Rumianie, gdziebylec.pl[08.08.2014]
Wykaz parafii: Rumian, deon.pl[08.08.2014]