Parafia pw. św. Jana Bosko w Ostródzie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Jana Bosko w Ostródzie

Siedziba Ostróda
Adres ul. Parkowa 30, 14-100 Ostróda
Data powołania 1 czerwca 1993 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Ostróda I - wschód
Kościół Kościół św. Jana Bosko w Ostródzie
Parafia pw. św. Jana Bosko w Ostródzie

Parafia pw. św. Jana Bosko w Ostródzie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Ostróda I - wschód należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się przy ul. Parkowej w Ostródzie. Od 2013 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Paweł Sufleta SDB.

Historia parafii

Arcybiskup Metropolita Warmiński Edmund Piszcz dekretem z dnia 6 czerwca 1993 roku powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem św. Jana Bosko Kapłana w Ostródzie i powierzył ją na stałe Warszawskiej Prowincji Towarzystwa Salezjańskiego. Parafia została wydzielona z parafii św. Dominika Savio. W dniu 1 lipca 1993 roku w skład nowej parafii weszły dwa osiedla miasta Ostródy: Osiedle Drwęckie i Osiedle Mrongowiusza, oraz miejscowości: Wałdowo, Fiugajny i Kaczory. Parafia otrzymała oprócz ziemi i 2640 dusz także kaplicę w Kaczorach i Wałdowie oraz mieszkanie dla duszpasterzy w domu zakonnym Towarzystwa Salezjańskiego w Ostródzie, przy kościele św. Dominika Savio.

Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Szestowicki SDB. 4 sierpnia 1997 roku nowym proboszczem został ks. Andrzej Kurto SDB. Ks. Proboszcz Józef Grochowski przyczynił się w znaczącym do stopniu do wybudowania kościoła.

Obecnie została wybudowana świątynia, dom zakonny i oratorium dla dzieci i młodzieży. Kościół wewnątrz jest wykończony. Trzeba wykonać jeszcze elewację zewnętrzną. Przy parafii działa oratorium. Wierni mają do dyspozycji kawiarenkę, salę komputerową. W jednej z sal odbywają się spotkania koła biblijnego. W oratorium znajduje się również biblioteka parafialna. Przy parafii działa Salezjańska Organizacja Sportowa "Salos". Obecnie skupia grupę stu chłopców z podstawówki i gimnazjum, którzy regularnie trenują piłkę nożną. Kapłanów w codziennej pracy wspiera rada parafialna.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Filie parafii

  • kaplica przy ul. Mrongowiusza w Ostródzie (obecnie nieistniejąca)
  • kaplica filialna w Kaczorach
  • kaplica filialna w Wałdowie (obecnie nieistniejąca)

Grupy działające na terenie parafii

  • Schola dziecięca
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna
  • SALOS
  • Rada parafialna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Ministranci parafii św. Jana Bosko w Ostródzie facebook.com [11.11.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [6.10.2014]
Niesamowita więź, "Posłaniec Warmiński" [31.10.2014]