Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach. Fot. Honza Groh. Źródło: Wikimedia Commons [30.10.2014]
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach.
Fot. Honza Groh. Źródło: Wikimedia Commons [30.10.2014]
Siedziba Bartoszyce
Adres ul. Nowa 1 A, 11-200 Bartoszyce
Data powołania 12 stycznia 1973 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Bartoszyce
Kościół Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Bartoszyce należącym do archidiecezji warmińskie. Kościół parafialny znajduje się przy ul. Nowowiejskiego w Bartoszycach. Od 2010 r. proboszczem parafii jest ks. kan. mgr Leszek Dereń.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach. Fot. Honza Groh. Źródło: Wikimedia Commons [30.10.2014]
Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach. Fot. Honza Groh. Źródło: Wikimedia Commons [30.10.2014]


Historia parafii

Parafia powstała w styczniu 1973 roku w wyniku podziału najstarszej w mieście parafii pw. św. Brunona. Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach został wzniesiony w XV wieku. Reprezentuje styl gotycki. Kościół w swojej budowie jest prosty: jednonawowy, zbudowany na planie prostokąta, a prezbiterium nie jest wydzielone. Od południa znajduje się kruchta, a od południa zakrystia. W XIX wieku do fasady kościoła dobudowano wieżę. Wnętrze kościoła oraz ołtarz zdobią elementy gotyckie i barokowe. Najstarszą częścią ołtarza głównego jest ceglana mensa gotycka. Późnobarokowy ołtarz główny wykonano w latach 1715–1720. Jego wykonanie przypisywane jest Józefowi Antoniemu Krausowi z Królewca, natomiast ambona z roku 1706 jest dziełem Izaaka Rigi. Po bokach od figur znajduje się chleb i wino, powyżej dwa anioły z narzędziami męki, w nasadzie między czterema kolumnami postacie Jana Ewangelisty i Aarona, natomiast w zwieńczeniu ołtarza Chrystus Triumfator.

We wnętrzach kościoła przez kilkaset lat, aż do 1769 roku znajdowała się jedna z najstarszych rzeźb wykonanych na ziemiach polskich — Gustebalda. Przypuszcza się, że mogą pochodzić nawet z I tysiąclecia naszej ery. Kościół został wybudowany jako katolicka świątynia, lecz od okresu Reformacji służył jako jeden z dwóch ewangelickich świątyń w mieście. W latach 1562–1827 były w nim głoszone polskie kazania. Ponownie zaadaptowano go jako świątynię katolicką w 1946 roku. Od 1957 r. dzięki staraniom ks. Edmunda Szakniewicza, późniejszego proboszcza tej parafii przywrócono do użyteczności opuszczoną po wojnie i zaniedbaną budowlę. 4 czerwca 1967 roku ks. biskup Józef Drzazga konsekrował świątynię ku czci św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obecnie do parafii należą miejscowości: Kiertyny Małe, Kiertyny Wielkie, Szylina Mała, Szylina Wielka, Wyrwilty, Wiatrak, Falczewo, Dąbrowa, Nalikajmy i Wipławki.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Grupy działające na terenie parafii

  • Żywy Różaniec
  • Wspólnota Krwi Jezusa
  • Dziecięca Schola

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
bartoszyce.pl [20.09.2014]
pl.wikipedia.org, Kościół św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach [21.09.2014]