Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Kościół parafialnyFot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Wipsowo
Adres 11-013 Wipsowo
Data powołania 1 czerwca 1991 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Barczewo
Kościół kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Barczewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Wipsowie. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Jan Mucha.

Historia parafii

Wieś została założona 30 kwietnia 1373 roku w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa Henryka Sorboma. Według legendy w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię.

W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 roku proboszczem pobliskiej parafii w Ramsowie został ks. Marian Maćkowiak. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. W sobotę, przez noc dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. Wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, że nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP, którą konsekrował biskup Józef Drzazga.

Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: Wipsowo i Kiersztanowo, wspólnota liczy około 840 osób.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Rada Parafialna
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Dowody wiary. Posłaniec Warmiński [25.09.2014]