Parafia pw. św. Jodoka w Sątopach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Jodoka w Sątopach

Kościół pw. św. Jodoka w Sątopach, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Jodoka w Sątopach, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Sątopy
Adres Sątopy 31, 11-230 Bisztynek
Data powołania 25 sierpnia 1379 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Reszel
Kościół kościół pw. św. Jodoka w Sątopach

Parafia pw. św. Jodoka w Sątopach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Reszel należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. św. Jodoka w Sątopach znajduje się w Sątopach. Od 2014 r. proboszczem parafii jest ks. Jan Sztygiel.

Kościół św. Jodoka w Sątopach, fot. Mieczysław Kalski
Wnętrze kościoła , autor: Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0), źródło: Wikimedia Commons [29.10.2014]
Kościół św. Jodoka w Sątopach, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

Wieś Sątopy została lokowana 2 lutego 1337 roku przez prepozyta kapituły warmińskiej Jana i wójta warmińskiego Henryka z Lutr. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska zasadźcy – Prusa Santopa. Dekretem biskupa warmińskiego Hermana dochody z parafii w Sątopach przeznaczone były na utrzymanie katedry we Fromborku. Decyzja biskupa Hermana obowiązywała do 1772 roku.

Obecnie istniejący kościół został wzniesiony w połowie XIV wieku z polnych kamieni i cegły. Pod koniec XV wieku parafia w Sątopach należała do archiprezbiteratu reszelskiego. W środku świątyni znajduje się m.in. rokokowa ambona z 1701 roku i ołtarz główny z 1765 roku. Stary ołtarz z roku 1515 obecnie jest przechowywany w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kościół w Sątopach to jeden z dwóch kościołów w Polsce, mających za patrona Świętego Jodoka. Był on francuskim pustelnikiem, który żył w VII wieku i miał być synem bretońskiego króla, ale odstąpił od sukcesji i wybrał drogę kapłaństwa. Święty Jodok od samego początku był patronem parafii, a jego kult na te ziemie przywieźli przybywający tu osadnicy.

Z historią parafii wiąże się również postać ks. Franciszka Ludwiga — jednego z warmińskich męczenników, których proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie. W 1945 roku został on zastrzelony przez sowieckiego żołnierza. Jego grób znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Armia radziecka dokonała także wielu zniszczeń w kościele. Przybyły tu w 1954 roku ks. Edward Puszkiel miał wiele pracy z wymagającą remontu świątynią. Jednak jeszcze więcej uwagi musiał on poświęcić budowie wspólnoty parafialnej, z ludzi przybyłych tu z różnych krańców Polski, różniących się kulturą i zwyczajami. Właśnie dlatego w 1963 roku dla religijnego ożywienia młodzieży ks. Puszkiel zwrócił się z prośbą do kard. Stefana Wyszyńskiego o ustanowienie św. Marii Goretti drugą patronką parafii.

W połowie XIX wieku do miejscowej parafii należały wsie: Koprzywnik, Nisko, Świdrówka, Tarniny, Wojkowo. Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice z lat 90. w Troksach i Wojkowie.

W roku 2012 parafia liczyła około 1400 osób. Proboszcz parafii Jan Sztygiel obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Unikowie.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Filie parafii

  • kaplica w Troksach
  • kaplica w Wojkowie

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. św. Jodoka w Sątopach
Św. Jodok i jego ołtarz z Sątop na Warmii

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Ziemia skropiona krwią męczennika, "Posłaniec Warmiński" [06.10.2014]
Sątopy, pl.wikipedia.org [13.10.2014]