Parafia pw. św. Wawrzyńca w Barczewku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Wawrzyńca w Barczewku

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Barczewku, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Barczewku, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Barczewko
Adres Barczewko 61, 11-010 Barczewo
Data powołania II poł. XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Barczewo
Kościół Kościół pw. św. Katarzyny i św. Wawrzyńca w Barczewku

Parafia pw. św. Wawrzyńca w Barczewku — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Barczewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Barczewku. Od 1986 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Antoni Górzyński.

Wnętrze kościoła w Barczewku, autor: S. Czachorowski, źródło: Wikimedia Commons [30.10.2014]
Wnętrze kościoła w Barczewku, autor: S. Czachorowski, źródło: Wikimedia Commons [30.10.2014]

Historia parafii

Pierwszy kościół w Barczewku powstał w drugiej połowie XIV w. Wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. W XVI wieku biskup Marcin Kromer konsekrował odbudowaną świątynię pod wezwaniem św. Katarzyny. Budowla podczas wojen szwedzkich została ponownie zniszczona. W latach 1782–1784 znów odbudowany kościół został konsekrowany przez biskupa Ignacego Krasickiego. Obecny budynek kościoła został wybudowany pod koniec XIX wieku (po pożarze poprzedniej budowli pozostała jedynie wieża). Konsekrował go 17 października 1893 r. biskup Andrzej Thiel.

Kościół w Barczewku to obszerna trójnawowa hala utrzymana w stylu neoromańskim. W jej korpusie wyodrębniono: transept, prezbiterium i zakrystię. Przylega do niej również wysoka wieża o ściętych narożach, przykryta czterospadowym dachem, z chorągiewką, na której widnieje data 1784. W części dachu nad transeptem umieszczono niewielką wieżyczkę. We wnętrzu zastosowano sklepienia krzyżowo-żebrowe, wsparte na okrągłych kolumnach z kapitelami. Wyposażenie wnętrza jest barokowe z XVII i XVIII wieku. Przed kościołem stoi krzyż misyjny z 1845 r. W centrum Barczewka znajdują się cztery kapliczki: w pobliżu sklepu i OSP, przy kościele, naprzeciw szkoły i przy drodze do Olsztyna.

15 września 2007 roku w bazylice św. Jakuba w Olsztynie arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński, otworzył proces beatyfikacyjny dotyczący męczenników drugiej wojny światowej, ofiar hitleryzmu i komunizmu — dwudziestu ośmiu księży warmińskich, jednej siostry zakonnej oraz pięć osób świeckich. Jednym spośród wymienionych jest ks. Joachim Ziemetzki, proboszcz parafii pw św. Wawrzyńca i św. Katarzyny w Barczewku w latach 1938–1945, który został w styczniu 1945 r. zamordowany przez radzieckich żołnierzy. Mieszkańcy dzisiejszego Barczewka zapamiętali go jako dobrego i spokojnego człowieka, który wszystkich wiernych traktował na równi. Jako jeden z nielicznych z wartemborskiego dekanatu, oprócz dziekana ks. Maksymiliana Tarnowskiego, podczas nabożeństw kazania głosił najpierw w języku polskim, a potem w języku niemieckim.

Parafia Barczewko posiada swoją monografię, której autorem jest były mieszkaniec Barczewka Ulrich Fox, em. profesor Politechniki w Münster. Obszerne, liczące 430 stron wydawnictwo Kirchspiel Alt- Wartenburg im Ermland 1325–1985 ukazało się w 1989 roku w Padreborn, gdzie po wojnie osiedliła się duża grupa miejscowych parafian. Publikacja zawiera wiele zdjęć przed i powojennych, szkiców odręcznych przedstawiających plany wsi, statystyki i mapy. Wydawnictwo dostępne jest w regionalnych bibliotekach i księgozbiorach. Recenzja tej monografii, napisana przez prof. Janusza Jasińskiego, ukazała się w "Zapiskach Historycznych" (tom LVI, rok 1991, zeszyt 1).

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Grupy działające na terenie parafii

  • Lektorzy
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
"Gość Niedzielny", Kapłan skromny i dostojny [20.09.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
Przewodnik turystyki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego warmiaznanainieznana.pl [20.09.2014]