Parafia pw. św. Wawrzyńca w Muszakach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Wawrzyńca w Muszakach

Siedziba Janowo
Adres Muszaki 56, 13-113 Janowo
Data powołania 7 sierpnia 1972 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Nidzica
Kościół kościół pw. św. Wawrzyńca


Parafia pw. św. Wawrzyńca w Muszakach rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Nidzica, należącym do archidiecezji warmińskiej. Erygowana 7 sierpnia 1972 r. Mieści się w Muszakach. Proboszczem parafii jest ks. kan. Wiesław Lipka.

Historia parafii

Świątynia w Muszakach uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Władze komunistycznie długo wstrzymywały jej odbudowę. W 1958 r. do Muszak przybył ks. Stanisław Kalinowski. Utworzył on okręg duszpasterski, do którego przyłączył: Róg, Puchałowo, Zachy i Wichrowiec.
Od lat 60. XX w. swoją działalność rozpoczęła Rada Parafialna. Od tego momentu podjęto także próbę erygowania parafii. Władze komunistyczne nie pozwoliły na kanoniczną działalność parafii w Muszakach.
Ostatecznie biskup warmiński Józef Drzazga erygował parafię w 1972 r. Wówczas podporządkował jej następujące miejscowości: Muszaki, Grabowo, Grabówko, Jagarzewo, Komorowo, Łomna, Módłki, Puchałowo, Róg, Wały, Wichrowiec, Więckowo, Zawady, Zdrojek, Zimna Woda, Zachy. Obecnie Msze św. odbywają się w kościele pw. św. Wawrzyńca w Muszakach.

Zobacz też

Archidiecezja warmińska

Muszaki: Parafia pw. św. Wawrzyńca

Bibliografia

Bielawny Krzysztof, Nidzica i okolice. Katolicy i ewangelicy po 1945 r., Gietrzwałd 2012, 549 s.