Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze

Kościół pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Nowy Dwór
Adres ul. Niepodległości 11, Nowy Dwór, 12-100 Szczytno
Data powołania 1 lipca 1998 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Pasym
Kościół Kościół pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze

Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Pasym należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Nowym Dworze. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Edward Molitorys.

Wnętrze kościoła w Nowym Dworze, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

Miejscowość należała do parafii ewangelickiej w Jedwabnie. Kościół w Nowym Dworze powstał dopiero na początku XX wieku. Po II wojnie światowej świątynia została opuszczona, a budynek z czasem uległ zniszczeniu. W roku 1980 kościół został odkupiony przez wspólnotę katolicką i odrestaurowany staraniem ks. Tadeusza Kaski. Dekretem z dnia 1 lipca 1998 roku, wchodzącym w życie z chwilą wystawienia, Arcybiskup Metropolita Warmiński Edmund Piszcz powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem św. Wojciecha.

W skład parafii weszły wydzielone z parafii w Gromie i z parafii w Jedwabnie miejscowości: Nowy Dwór, Dzierzki, Witówko, Witowo PGR, Witowo, Witowo kolonia oraz Brajniki. Kościół w Nowym Dworze stał się kościołem parafialnym, a plebania i kancelaria parafialna znalazły się w dzierżawionych pomieszczeniach. Nominację na pierwszego proboszcza otrzymał ks. Ireneusz Trochimowicz. Wspólnota liczy około 650 wiernych.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Bielanki
  • Rodzina Różańcowa
  • Ministranci

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [6.10.2014]