Edward Molitorys

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Molitorys

ks. Edward MolitorysAutor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
ks. Edward Molitorys
Autor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1958 r.
Kacwin
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Edward Molitorys (ur. 31 sierpnia 1958 r. w Kacwinie) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Kapelan tamtejszego Domu Pomocy Społecznej, dziekan dekanatu Szczytno.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył liceum ogólnokształcące w Wyszogrodzie. Maturę zdał w 1978 roku. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku z rąk bpa Jana Obłąka. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Praca

Jako wikary pracował w Rucianem-Nidzie. 1 sierpnia 1987 r. mianowano go proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach. Pełnił równocześnie obowiązki duszpasterza Ośrodka Kierowania Ruchem Lotniczym w Szymanach i jednostki wojskowej w Lipowcu. W Szymanach wybudował plebanię, zaś w Zabielach kościół filialny. Od 30 czerwca 2003 r. jest proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Jest również kapelanem Domu Pomocy Społecznej i dziekanem dekanatu Szczytno.

W 1997 r. odznaczony godnością kanonika honorowego, później kanonika rzeczywistego kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście. 12 marca 1999 r. otrzymał nominację na majora Wojska Polskiego.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945-1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
gosc.pl