Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie, autor: Keller OE, źródło: Wikimedia Commons
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie, autor: Keller OE, źródło: Wikimedia Commons
Siedziba Wójtowo
Adres ul. Kwiatowa 19, Wójtowo, 11-010 Barczewo
Data powołania 1 lipca 1999 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Barczewo
Kościół Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Barczewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Wójtowie. Od 1999 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Krzysztof Bumbul.<br/.

Historia parafii

Arcybiskup metropolita warmiński Edmund Piszcz dekretem wystawionym z 24 maja 1999 roku powołał do istnienia z dniem 1 lipca 1999 roku rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie. W skład parafii weszła jedna tylko miejscowość – Wójtowo. Parafia otrzymała zakupioną już 30-arową działkę pod budowę kościoła i plebanii. W niedzielę 18 lipca 1999 roku w Wójtowie została odprawiona msza św., podczas której uroczyście został wprowadzony w obowiązki proboszcza nowo mianowany na to stanowisko Ks. Krzysztof Bumbul. Na zakończenie mszy św. ks. dziekan Marek Paszkowski poświęcił krzyż wzniesiony na placu kościelnym, na którym w przyszłości miał stanąć kościół i plebania.

Tytuł parafii związany jest z beatyfikacją 108 męczenników, której dokonał Jan Paweł II na Placu Wolności w Warszawie 8 czerwca 1999 roku. Z woli papieża Jana Pawła II na Wielki Jubileusz 2000 roku wszystkie diecezje Kościoła powszechnego zgłaszały nowych męczenników, czyli chrześcijan, którzy ponieśli w XX wieku śmierć za wiarę lub cnotę. Wśród nich znalazła się również męczenniczka z Wójtowa: Cecylia Grabosch, urodzona w 1917 roku w Unieszewie, katoliczka, młoda mężatka, matka dwojga dzieci, mieszkająca w Wójtowie pod Olsztynem. Podczas drugiej wojny światowej, pod nieobecność męża walczącego w wojsku niemieckim, krótko po wkroczeniu wojsk rosyjskich, odmówiła wezwaniu rosyjskiego żołnierza na rozpustną zabawę. Ten wyrwał jej córeczkę z rąk i na oczach obojga dzieci zastrzelił. Zginęła śmiercią męczeńską w obronie czystości.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [29.09.2014]
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie] [20.10.2014]