Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Saminie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Saminie

Kościół parafialny.Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny.
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Samin
Adres Samin 16, 14-120 Dąbrówno
Data powołania 1 sierpnia 1996 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Grunwald
Kościół Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Saminie
www.parafia-samin.pl

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Saminie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Grunwald należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Saminie. Od 1997 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Wiesław Musiał.

Historia parafii

Dekretem wydanym 3 lipca 1996 roku arcybiskup metropolita warmiński Edmund Piszcz powołał z dniem 1 sierpnia 1996 roku do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Saminie. W skład parafii weszły miejscowości należące dotychczas do parafii w Dąbrównie, a mianowicie: Samin, Saminek i Ostrowite. Kościołem parafialnym został dotychczasowy kościół filialny pod wezwaniem NMP Nieustającej Pomocy, wybudowany w Saminie przez proboszcza z Dąbrówna, ks. kanonika dr. Jana Bernackiego. 17 lipca 1997 roku zakupiona została na plebanię działka o powierzchni dwudziestu arów, zabudowana budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. Pierwszym proboszczem mianowany został ks. Aleksander Korczak z diecezji ełckiej, ze względu na bliskie sąsiedztwo z potrzebującymi pomocy – starzejącymi się rodzicami. Jednak na swe własne życzenie z dnia 12 lipca 1996 roku został zwolniony ze stanowiska proboszcza w Saminie i ekskardynowany z archidiecezji warmińskiej. Tymczasowym administratorem parafii Samin został proboszcz z Dąbrówna, ks. mgr Marian Glinkowski. Dopiero z dniem 1 lipca 1997 roku objął parafię drugi z kolei proboszcz, ks. mgr Wiesław Musiał. W tym samym dniu parafia Samin powiększyła się o miejscowość Grunwald, należącą dotychczas do parafii w Stębarku. Rok później, 8 lipca 1998 roku, arcybiskup metropolita warmiński zezwolił na kaplicę z prawem przechowywania Najświętszego Sakramentu w Grunwaldzie, a 22 lipca 1998 roku dokonał jej poświęcenia.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Filie parafii

  • kaplica filialna w Grunwaldzie

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [20.10.2014]