Parafia pw. bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie

Siedziba Olsztyn
Adres ul. bp Tadeusza Wilczyńskiego 7, 10-686 Olsztyn
Data powołania 1 lipca 1990 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Olsztyn IV - Jaroty
Kościół Kościół pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie
www.blfranciszki-sne-olsztyn

Parafia pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Olsztyn IV – Jaroty należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się przy ul. bp. Tadeusza Wilczyńskiego 7 w Olsztynie. Od 1990 r. proboszczem parafii jest ks. kan. mgr lic. Romuald Zapadka.

Historia parafii

Ksiądz arcybiskup metropolita warmiński dr Edmund Piszcz dekretem z dnia 29 kwietnia 1990 roku erygował parafię pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. kan. mgr lic. Romuald Zapadka. 1 lipca 1990 r. nastąpiła uroczysta inauguracja, którą rozpoczęła msza święta w Kościele Macierzystym Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie. Po zakończonej Eucharystii pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Edmunda Piszcza wyruszyła procesja, która udała się na plac budowy, gdzie na skrzyżowaniu ulic biskupa I. Krasickiego i Wilczyńskiego, odbyło się poświęcenie krzyża. Pierwszą mszę świętą w nowej parafii odprawił ksiądz arcybiskup Edmund Piszcz. Na przełomie lipca i sierpnia 1990 roku powstała tymczasowa kaplica, którą z wielkim zaangażowaniem wznosili niestrudzeni parafianie.

21 listopada 1990 roku w dniu uroczystości błogosławionej Franciszki Siedliskiej odbył się pierwszy parafialny odpust. 26 października 1998 r. z udziałem księdza arcybiskupa Edmunda Piszcza został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Uroczyste wejście do kościoła odbyło się 28 listopada 2009 r. co zainaugurowało odprawianie nabożeństw w nowej budującej się Świątyni.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Parafia pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie [22.09.2014]