Romuald Zapadka
Romuald Zapadka | |
| |
ks. Romuald Zapadka
Fot. Krzysztof Kozłowski. | |
Data i miejsce urodzenia | 17 września 1948 r. Bartoszyce |
Zawód | duchowny katolicki, proboszcz |
Odznaczenia | |
odznaczony krzyżem Semper Fidelis |
Romuald Zapadka (ur. 17 września 1948 r. w Bartoszycach) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie.
Spis treści
Życiorys
Szkoła i wykształcenie
Uczęszczał do szkoły podstawowej w Wielbarku (1954–1962). Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Szczytnie. Maturę zdał w 1966 roku. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 roku z rąk bpa Józefa Drzazgi. W 1976 roku uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Praca
Po święceniach kapłańskich został wikariuszem w parafii w Olsztynie. W 1977 roku został skierowany jako wikariusz substytut do parafii w Wielbarku, a następnie w Elblągu, gdzie prowadził również wykłady w Elbląskim Studium Teologicznym. W 1983 roku rozpoczął pracę w parafii w Lidzbarku Warmińskim. Rok później został proboszczem w parafii w Głotowie, pełniąc jednocześnie funkcję wicedyrektora Warmińskiego Wydawnictwa Diecezjalnego (do 1987 r.).
Od 1990 roku jest proboszczem parafii pw. bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie.
Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna
W 1980 roku był duszpasterzem strajkujących pracowników elbląskich zakładów. 24 i 31 sierpnia 1980 roku odprawił msze św. na terenie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. 20 grudnia 1980 roku był organizatorem (wyznaczonym przez bp. Józefa Glempa) i autorem scenariusza uroczystości poświęcenia Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Elblągu. Był doradcą przewodniczącego ZR Elbląg „S”; organizatorem uroczystości poświęcenia sztandarów: w maju 1981 roku "Solidarności" Zakładów Mechanicznych Zamech im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu; 31 sierpnia 1981 roku ZR Elbląg.
W marcu 1981 roku podczas kryzysu bydgoskiego był członkiem delegacji MKZ w Elblągu do Bydgoszczy w związku z ewentualną ewakuacją siedziby MKZ na teren Zamechu.
14 grudnia 1981 roku podczas strajku w Zamechu został mediatorem ze strony Kościoła (oddelegowany przez dziekana elbląskiego) pomiędzy dowództwem wojskowym, przygotowującym interwencję zbrojną, a KS w Zamechu. Następnie był przedstawicielem dekanatu elbląskiego przy podpisaniu porozumienia o zakończeniu strajku, opuszczeniu Zamechu przez pracowników bez interwencji zbrojnej, zagwarantowaniu bezpieczeństwa, odstąpieniu od aresztowań strajkujących, zapewnieniu przez władze wojskowe, że internowani 13 grudnia 1981 roku działacze "Solidarności" będą mogli powiadomić rodziny o miejscu pobytu.
31 grudnia 1982 za wygłoszenie kazania potępiającego władze wojskowe i krytykującego wprowadzenie stanu wojennego został ukarany wpisem do dowodu osobistego zakazującym wyjazdu do krajów demokracji ludowej.
W latach 1982–1983 był kolporterem wydawnictw podziemnych, m.in. pism: "Zwyciężymy", "Opornik Elbląski", "Goniec Wojenny".
Obecnie pełni funkcje kapelana Stowarzyszenia "CIVITAS CHRISTIANA" oraz Związku Kurpiów na Warmii i Mazurach; jest członkiem zarządu "Caritas" diecezji warmińskiej, sędzią diecezjalnym, skarbnikiem Stowarzyszenia Unii Apostolskiej Kleru.
Odznaczenia
W 1992 roku został odznaczony godnością kanonika rzeczywistego Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście, a w 2005 roku krzyżem Semper Fidelis.
Bibliografia
A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945-1992, cz.2, Olsztyn 2007.
gosc.pl