Plutki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Plutki

Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Dywity
Liczba ludności brak danych
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Plutki
Plutki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Plutki
Plutki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Plutki (niem. Plutken) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 2 km na północ od Nowych Włók.

Dzieje miejscowości

Początek wsi wiąże się z rokiem 1377, kiedy niejaki J. Ploten zobowiązał się do założenia miejscowości o nazwie Nüwensüssental. Nazwa wsi występowała na przestrzeni wieków w przeróżnych odmianach: Allodio Ploten (1407), Ploten (1554), Plutken (1755). Ta ostatnia forma zachowała się do końca II wojny światowej. Wieś wraz z Gradkami tworzyła kiedyś wspólny majątek ziemski. Plutki były prawdopodobnie własnością należącą do biskupów warmińskich, którzy przekazywali zazwyczaj wieś w dzierżawę szlachcie w zamian za czynsz i służbę wojskową. Po sekularyzacji dóbr duchownych przez rząd pruski miejscowość stała się zapewne własnością prywatną. W 1993 roku wieś była zamieszkana przez 12 osób. Obecnie okolica jest wyludniona, a droga – prowadząca niegdyś do Sętala – jest zarośnięta. Dominują nieużytki. W roku 2011 wieś składała się z 3 zasiedlonych gospodarstw.

Zabytki

  • neogotycka kapliczka przydrożna
  • popadająca w ruinę kapliczka przydrożna z dzwonniczką

Bibliografia

Jadwiszczak Andrzej S., Klimek Robert, Kosińska Teresa, Warmia znana i nieznana: Ługwałd, Spręcowo, Sętal, Nowe Włóki, Plutki, Gradki, Tuławki, Gady, Frączki, Studzianka, Derc, Barczewko, Maruny, Gady 2011.
Lewicka Daniela, Tomkiewicz Ryszard, Gmina Dywity: teraźniejszość i przeszłość, Olsztyn 1994.
Bank Danych Lokalnych GUS [10.12.2013]
Wikipedia [10.12.2013]