Pomielin

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomielin

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat iławski
Gmina Zalewo
Sołectwo Wieprz
Liczba ludności (2010) 107[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pomielin
Pomielin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomielin
Pomielin
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Pomielin (niem. Pomehlen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Zalewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1946–1975 wieś wchodziła w skład powiatu morąskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 107 mieszkańców (łącznie z Wieprzem). Wieś wchodzi w skład sołectwa Wieprz, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Stefan Ciechanowski[2].

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, nad jeziorem Jeziorak, 13 km na południe od Zalewa.

Dzieje miejscowości

Dokładna data założenia miejscowości nie jest znana. Pierwsza odnotowana wzmianka dotycząca miejscowości pojawia się w roku 1391. Obszar wsi obejmował wówczas 10 łanów. Pomielin dotkliwie ucierpiał w okresie wojen polsko-krzyżackich w XV i XVI wieku. Wieś częściowo opustoszała, a proces ponownego zasiedlania opuszczonych łanów przebiegał prawdopodobnie długo. W 1782 roku Pomielin wchodził w skład dóbr Boreczno i składał się wówczas z zaledwie 11 domów. Brakuje informacji o liczbie mieszkańców w tym okresie.

Prawdopodobnie wieś zaczęła podnosić się dopiero po spustoszeniu jakiego dokonała epidemia dżumy w latach 1709-1711. W połowie XIX w. wieś przekształcono w majątek, który zamieszkany był przez 86 osób i składał się z 8 budynków mieszkalnych. W 1939 roku Pomielin zamieszkiwało 90 osób.

Ze względu na swoje atrakcyjne położenie Pomielin w znacznym stopniu ma charakter miejscowości letniskowej. W niewielkiej odległości od wsi położony jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Zabytki

  • Niedaleko Pomielina, nad brzegiem Jezioraka, znajduje się kurhan z epoki brązu, zlokalizowany ok. 250 m na południowy wschód od dawnego parku dworskiego.

Przypisy

  1. Łącznie: Wieprz (gmina Zalewo) i Pomielin.
  2. zalewo.bil-wm.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Morąg. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1973.
Niesiobędzki Wiesław, Powiat iławski. Dzieje, zabytki, pejzaż i kultura. Szkice historyczne, wydanie II, poprawione i poszerzone, Iława 2008.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Westpreussen, Commission bei Leon Saunier, Danzig und Elbing 1858.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zalewo [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Deutsche Verwaltungsgeschichte [05.03.2014]