Przedszkole "Patryk" w Olsztynie
Przedszkole "Patryk" w Olsztynie | |
| |
Logo placówki. Źródło: www.oskar.olsztyn.pl
| |
Data założenia: | 2002 r. |
Poziom szkoły: | przedszkolny |
Podtyp szkoły: | przedszkole |
Adres: | ul. Wiśniowa 11, ul. Wiecherta 9, ul. Żurawskiego 16, ul. Hallera 4a, ul. Wilczyńskiego 18, Stare Miasto 3, Nowowiejskiego 1/adres biura: ul. 11 Listopada 5, 10-104 Olsztyn |
Przedszkole "Patryk" w Olsztynie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu – Centrum Edukacji "OSKAR" w Olsztynie. Funkcję dyrektora Centrum pełni obecnie Wiesław Łubiński.
Spis treści
Historia
Przedszkole "Patryk" powstało w 2002 r. na ulicy Wiśniowej 11 w Olsztynie. Jego założycielami są Cecylia Stanisława Łubińska i Wiesław Łubiński, którzy stworzyli je z myślą o swoich dzieciach. Przyświecały im słowa Jana Pawła II "Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta". W pierwszym dniu istnienia w przedszkolu było siedmioro dzieci (w tym dwoje dzieci jego twórców – Patryk i Oskar). Z czasem powstawały kolejne punkty. Aktualnie w ramach Przedszkola "Patryk" funkcjonuje sześć punktów w Olsztynie oraz jeden w Jonkowie.
Przy organizowaniu placówek przedszkolnych jego twórcy postawili sobie trzy główne cele:
- rodzinna atmosfera
- duża ilość zajęć dodatkowych
- atrakcyjna cena
Działalność
Placówka jest niepubliczna, stąd też pobiera opłatę od rodziców/prawnych opiekunów za opiekę i kształcenie dzieci. Opłata obejmuje:
- realizację podstawy programowej
- 3 posiłki dziennie
- codziennie język angielski
- codziennie muzykę lub rytmikę
- grupowe zajęcia z logopedą
- wychowanie fizyczne
- taniec dla dzieci od 4 lat
- religię
- język niemiecki dla 6–latków
- zajęcia z gry w szachy
Na koszty dodatkowe składają się:
- opłata za ubezpieczenie dziecka
- komplet podręczników dla danej grupy wiekowej
- semestralna opłata w wysokości 50 zł na wyprawkę dla dziecka
Opieka w przedszkolu trwa w godzinach 6.30–18.00. W każdej placówce stosowany jest indywidualny program adaptacyjny.
Punkt przy ul. Wiśniowej 11 (Zielona Górka) dysponuje ogrodzonym placem zabaw. Jego atutem jest bliskość lasu. Działają tu trzy grupy wiekowe: "Rybki", "Biedronki", "Kubusie". Zapewnia ono wszechstronny rozwój dziecka, dbając o bezpieczeństwo, akceptację i poszanowanie praw naszych wychowanków. Przedszkolaki aktywnie uczestniczą w różnych konkursach, akcjach charytatywnych, wycieczkach autokarowych. Placówka organizuje wiele uroczystości i spotkań grupowych prowadzonych metodami aktywnymi oraz zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Przedszkole współpracuje z Olsztyńskim Zakładem Komunalnym, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Lasami Państwowymi.
Punkt przy ul. Żurawskiego 16 (Pieczewo) dysponuje dwoma pietrami w budynku, w którym się znajduje. Działają tu trzy grupy wiekowe: "Skrzaty", "Biedronki" i "Motyle". Placówka organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi. Gościła m.in. strażaka, pielęgniarkę, górnika, aktorkę, pisarkę.
Punkt przy ul. Wiecherta 9 (Jaroty) zapewnia dzieciom wszechstronny rozwój psychofizyczny oraz intelektualny pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. W pracy pomagają im specjaliści: logopeda, pedagog, językowcy (języka angielskiego i języka niemieckiego). Znajdują się tu trzy grupy wiekowe: "Biedroneczki", "Smerfy" i "Kociaki". Dzieci uczestniczą w życiu społeczności lokalnej. Placówka współpracuje z bibliotekami i muzeami, bierze udział w licznych konkursach i festiwalach, organizuje liczne wycieczki, imprezy przedszkolne, warsztaty dla rodziców, wyjścia, spotkania z ciekawymi ludźmi. Przedszkole posiada bogato wyposażone sale dla dzieci, salę gimnastyczną, stołówkę; korzysta z trzech placów zabaw usytuowanych wokół placówki.
Punkt przy ul. Hallera 4a (Os. Generałów) dysponuje stołówką, salą zabaw oraz trzema salami, w których przebywają dzieci w trzech grupach wiekowych: "Maleństwa", czyli 3–latki, "Kaczuszki", czyli 4–latki i "Tygryski", czyli 5, 6–latki. Atutem placówki jest bezpośredni dostęp do placu zabaw, gdzie dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych organizowanych przez wychowawcę jak i w zabawach swobodnych.
Punkt przy ul. Wilczyńskiego 18 (Os. Generałów), której głównym zadaniem jest nauka przez zabawę oraz doświadczenie – "Wycieczki Małych Odkrywców".
Punkt przy ul. Stare Miasto 3, (Stare Miasto) atmosferę domowego ogniska tworzy poprzez realizację projektu "MINI MASTER SZEF". Jest to projekt kulinarny stworzony dla dzieci, odbywający się raz w tygodniu, przeznaczony dla dzieci 5, 6-letnich. W placówce odbywają się zajęcia manualne, plastyczne, muzyczno–ruchowe, pantomimiczne, gospodarstwa domowego, języka angielskiego i niemieckiego (dla starszych dzieci), terapia logopedyczna oraz taniec. Dodatkowym atutem przedszkola jest nauka historii.
Punkt przy ul. Nowowiejskiego 1 (Stare Miasto) – Przedszkole Anglojęzyczne. Nauka języka angielskiego odbywa się w naturalny sposób, nie tylko w czasie zajęć, lecz przede wszystkim podczas codziennych czynności tj. posiłków, zabaw, spacerów, czynności higienicznych. Placówka skupia się nauce w zakresie słuchania i mówienia. Umiejętność słuchania rozwijana jest głównie przez osłuchanie z brzmieniem języka angielskiego oraz odpowiadanie na proste polecenia i pytania. Natomiast doskonalenie umiejętności mówienia następuje poprzez powtarzanie za nauczycielem, śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy, budowanie prostych wypowiedzi. Dodatkowo zajęcia urozmaicane są poprzez rozmaite prace plastyczne, techniczne oraz ćwiczenia przygotowujące do nauki sprawności pisania.
W Przedszkolu "Patryk" z siedzibą w Jonkowie dzieci, oprócz realizacji podstawy programowej, uczą się w języka angielskiego, tańca i muzyki. Uczestniczą również w zajęciach artystycznych i wychowania fizycznego. Mogą korzystać ze stałej opieki logopedy.
Cele i zadania
Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych. Kieruje się przy tym słowami Ronalda Russella "Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radością".
Kadra pedagogiczna
Punkty w Olsztynie:
- punkt przy ul. Wiśniowej 11 (Zielona Górka) – mgr Magdalena Sienkiewicz, mgr Maria Oryńczak-Aniszewska
- punkt przy ul. Żurawskiego 16 (Pieczewo) – mgr Daria Bułka-Bzil grupa 3–latków "Skrzatów", mgr Anna Wilki-Dryka grupa 4–latków "Biedronek", mgr Katarzyna Chomko grupa 5, 6–latków "Motyli"
- punkt przy ul. Wiecherta 9 (Jaroty) – Magdalena Zmiarowska grupa 3–latków "Biedroneczki", mgr Anna Sznejder grupa 4–latków "Smerfy", mgr Milena Mazan grupa 5, 6–latków "Kociaki"
- punkt przy ul. Hallera 4a (Os. Generałów) – mgr Dorota Markunowicz grupa "Maleństw", czyli 3–latków, mgr Justyna Olkowska–Korczak grupa "Kaczuszek", czyli 4–latków i mgr Iwona Żemejda grupa "Tygrysków", czyli 5, 6–latków
- punkt przy ul. Wilczyńskiego 18 (Os. Generałów) – mgr Magdalena Cyrkiel, mgr Monika Kaczorek
- przedszkole anglojęzyczne, punkt przy ul. Nowowiejskiego 1 (Stare Miasto) – mgr Marzena Wojnarska grupa 3,4–latków "Misiaków", mgr Teresa Małgorzata Oleszczuk grupa 5,6–latków "Motylków"
Osiągnięcia
Warto wymienić następujące osiągnięcia:
- realizacja "Przedszkolnego programu Edukacji Komunikacyjnej"
- Europejski medal przyznany za indywidualny program adaptacyjny dla dzieci
- Europejski medal przyznany za interaktywną naukę języka angielskiego "FIRST STEP"
Ciekawostki
Robert Fulghum, absolwent przedszkola, zamieścił na stronie internetowej placówki następujący wpis: "Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość nie znajdowała się na szczycie wiedzy zdobytej w szkole średniej, ale w piaskownicy niedzielnej szkółki. Tam się nauczyłem, że trzeba:
- dzielić wszystko
- postępować uczciwie
- nie bić innych
- odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz
- sprzątać po sobie
- nie brać nic, co do mnie nie należy
- powiedzieć "przepraszam", jeśli się kogoś uraziło
- myć ręce przed jedzeniem
- spuszczać wodę"
Słowa te zostały określone mianem Dekalogu Przedszkolaka
Bibliografia
Przedszkole "Patryk" w Olsztynie[15.11.2014]
oskar.olsztyn.pl[15.11.2014]
szkolnictwo.pl[15.11.2014]