Rezerwat Żurawie Bagno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Żurawie Bagno

{{{Opis_zdjęcia}}}
Żuraw zwyczajny. Fot. Peter Mulligan. Źródło: Commons Wikimedia
Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 5,84 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Żurawie Bagno
Rezerwat przyrody Żurawie Bagno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Żurawie Bagno
Rezerwat przyrody Żurawie Bagno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Żurawie Bagno – rezerwat przyrody utworzony w 1958 r. (MP nr 18, poz. 118), znajduje się na terenie gminy Kurzętnik, w Nadleśnictwie Brodnica i stanowi część Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat o charakterze ścisłym powołano w celu ochrony torfowiska przejściowego z liczną grupą gatunków rzadkich i chronionych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 5,84 ha. Na terenie rezerwatu gnieżdżą się żurawie, stąd jego nazwa.

O rezerwacie

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat zajmuje bezodpływowe zagłębienie terenu, otoczone lasami o charakterze borów sosnowych. Przedstawia typ torfowiska przejściowego i wysokiego, powstałego w miejscu dawnego jeziora wytopiskowego, po zlodowaceniu powierzchni wodnej. Ponad powierzchnie torfowiska w centralnej części wznoszą się dwa mineralne wyniesienia, wyspy dawnego jeziora, porośnięte niegdyś przez bór sosnowy, obecnie zajęte przez pionierskie fitocenozy leśne z dominującą brzozą brodawkowatą.

Znajdują się tu zbiorowiska mszarne trawiasto-turzycowe z dużym udziałem mchów brunatnych i torfowców. Dużą powierzchnię zajmują płaty z turzycą nitkowatą, dzióbkowatą oraz trzcinnikami: lancetowatym i prostym. Miejscami występuje brzoza brodawkowata. W północnej i wschodniej części rezerwatu wykształciły się zbiorowiska typowe dla torfowisk przejściowych i wysokich. Dominuje tu mszar z przygiełką białą oraz mszar kępkowo-dolinkowy. <br/

Rośliny

Na terenie rezerwatu występują m.in. wełnianka wąskolistna, rosiczka wąskolistna, rosiczka okrągłolistna, widłaczek torfowy, bagnica torfowa, bagno zwyczajne, pływacz drobny, gatunki torfowców: torfowiec brunatny i torfowiec okazały, a także wątrobowców – Cladopodiella fluitans i Lophozia ventricosa.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
Rezerwat przyrody Żurawie Bagno (województwo warmińsko-mazurskie), pl.wikipedia.org [10.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć