Rezerwat Jezioro Karaś

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat Jezioro Karaś

{{{Opis_zdjęcia}}}
Widok na jezioro Karaś.
Autor: K. Sulej. Źródło: Nadleśnictwo Iława [14.07.2014]
Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Powierzchnia 815,48 ha ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat Jezioro Karaś
Rezerwat Jezioro Karaś
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat Jezioro Karaś
Rezerwat Jezioro Karaś
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat Jezioro Karaś – rezerwat przyrody położony w południowo-zachodniej części regionu Warmii i Mazur, częściowo w powiatach nowomiejskim i iławskim. Pod względem administracyjnym znajduje się w gminach Biskupiec i Iława. Rezerwat powołano 12 kwietnia 1958 r. w celu zachowania zarastającego jeziora Karaś wraz z otaczającymi je bagnami, a tym samym – miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego. W 1984 r. rezerwat został wpisany na międzynarodową listę Konwencji Ramsarskiej jako obszar wodno-błotny o znaczeniu międzynarodowym. Akt powołujący rezerwat ukazał się w "Monitorze Polskim" nr 42, poz. 243 z 30 maja 1958 r. (zm. MP nr 17, poz. 119 z 1989 r.).

O rezerwacie

Do rezerwatu dotrzeć można od strony Iławy, jadąc ok. 10 km drogą K16 na zachód, do Stradomna, a następnie kierując się na południe przez Wikielec do wsi Karaś. Od strony Nowego Miasta Lubawskiego trasa wynosi ok. 22 km. Jechać należy drogą K15, najpierw w stronę Bratiana, a następnie Gryźlin, Bagna, Jamielnika i wsi Karaś. Poruszanie się po rezerwacie jest niebezpieczne ze względu na występujące tu bagna.

Fizjogeografia zbiornika

Rezerwat zajmuje powierzchnię 815,48 ha, z czego 377,34 ha (47%) stanowi woda, a 438,14 ha lasy (29%) i bagna (24%). Jest przykładem sukcesji naturalnej terenów wodno-błotnych. Kompleks torfowiskowo-jeziorny z uwagi na szybkie tempo lodowacenia jest doskonałym obiektem do badań nad powstawaniem i rozwojem ekosystemów torfowiskowych.

W przyszłości dzięki działaniom Nadleśnictwa Iława ma tu powstać platforma widokowa oraz ścieżka dydaktyczna.

Fauna rezerwatu

Silnie rozwinięta linia brzegowa porośnięta szerokim pasem szuwarów jest dogodnym miejscem bytowania populacji ptaków wodno-błotnych. Zaobserwowano tu 175 gatunków ptaków. 102 gatunki mają tu swoje stanowiska lęgowe. Rezerwat jest miejscem gniazdowania ptaków wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Są to: kropiatka, zielonka, świstun, hełmiatka, wąsatka. Gniazduje tu także wyjątkowo duża populacja podróżniczka środkowoeuropejskiego, podgatunku ginącego w Europie.

Wśród kilkuset gatunków ptaków w rezerwacie Jezioro Karaś obserwować można także takie gatunki, jak: samotnik, kszyk, droździk, strumieniówka, świerszczak zwyczajny, brzęczka, łozówka, podróżniczek, potrzos, dziwonia, wąsatka, hełmiatka, świstun, bielik, bocian czarny, czapla biała, gęś gęgawa, łabędź biały, łyska, rybołów, wydrzyk, żuraw.

Flora rezerwatu

Roślinność rezerwatu to w dużej mierze gatunki wpisane do rejestru roślin zagrożonych. Do szczególnych należą zespoły ramienicowe, z których aż 7 gatunków zarejestrowanych jest w czerwonej księdze glonów zagrożonych w Polsce (m.in. rumienica wielokolczasta posiadająca w kraju tylko 3 stanowiska). Brzeg jeziora porastają olchy.

Rośliny chronione w rezerwacie to: rosiczka długolistna, rosiczka okrągłolistna, grzybień północny, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk błotny, podkolan biały, podejźrzon rutolistny.

Bibliografia

Nadleśnictwo Iława, praca zbiorowa, Kwidzyn 2012.
Nadleśnictwo Iława, rezerwat Jezioro Karaś [09.07.2014]

Galeria zdjęć