Rezerwat Ptasia Wyspa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Ptasia Wyspa

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 2012
Powierzchnia 4,2 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Ptasia Wyspa
Rezerwat przyrody Ptasia Wyspa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Ptasia Wyspa
Rezerwat przyrody Ptasia Wyspa
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat Ptasia Wyspa – rezerwat przyrody utworzony w 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Warm-Maz. z 2012 r. poz. 1096) w celu zachowania miejsc lęgowych ptactwa wodno-błotnego. Znajduje się na terenie powiatu giżyckiego, w gminie Ryn i zajmuje powierzchnię 4,2 ha.

O rezerwacie

Obszarem chronionym objęto wyspę położoną na jeziorze Ryńskim, pomiędzy miejscowościami Rybical i Wejdyki. W latach 2010–2011 na wyspie odnotowano gniazdowanie 12 gatunków ptaków, z których 11 to ptaki wodno-błotne. Zaobserwowano także lęgi hełmiatki, gatunku znajdującego się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Na wyspie znajduje się największa w Polsce kolonia śmieszek licząca 8-9 tysięcy par lęgowych.

Ciekawostki

Rezerwat został utworzony po inwentaryzacji w ramach projektu "Ochrona rybitw na Warmii i Mazurach", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
To już piąty rezerwat przyrody powołany w województwie warmińsko-mazurskim z inicjatywy PTOP. Poprzednie to: Rezerwat Nietlickie Bagno, Rezerwat Jezioro Zdedy, Rezerwat Kwiecewo oraz Rezerwat Polder Sątopy-Samulewo.

Bibliografia

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
ptop.org.pl [10.12.2014]
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]

Galeria zdjęć