Rezerwat Torfowisko na Tatarskiej Górze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze

Rodzaj rezerwatu fitocenotyczny i torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 2012
Powierzchnia 1,87 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze
Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze
Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze – rezerwat przyrody utworzony w 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Warm-Maz z 2012 r., poz. 1095 ) w celu zachowania kompleksu torfowisk przejściowych i wysokich oraz zbiornika dystroficznego wraz ze stanowiskiem turzycy skąpokwiatowej, rosiczki długolistnej oraz innych gatunków roślin chronionych.

O rezerwacie

Rezerwat znajduje się na terenie powiatu gołdapskiego, w gminie Gołdap i zajmuje powierzchnię 1,87 ha. Jest on położony na południe od Gołdapi, w obrębie Szeskich Wzgórz, w odległości 8 km od granic Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Rezerwat został powołany Zarządzeniem nr 12 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z dnia 15 marca 2012 roku.

Ciekawostki

Tatarska Góra liczy 308 m n.p.m. i jest jedną z ważniejszych kulminacji Szeskich Wzgórz. Stanowi ona ciekawy przykład formy polodowcowej o dwóch wierzchołkach, pomiędzy którymi rozciąga się wytopisko z zarastającym jeziorkiem. Utworzone na wysokości 290 m n.p.m. torfowisko na Tatarskiej Górze jest najwyżej położonym rezerwatem przyrody w województwie warmińsko-mazurskim.
Rezerwat Torfowisko na Tatarskiej Górze jest też jednym z najmniejszych rezerwatów w naszym województwie, a także w całym kraju. Najmniejszym rezerwatem w Polsce jest rezerwat Kołacznia w województwie podkarpackim, o powierzchni 0,10 ha. Natomiast największym – o powierzchni 12 tysięcy hektarów – jest Rezerwat Nadgoplański Park Tysiąclecia w województwie kujawsko-pomorskim.
Od 1999 roku Tatarska Góra, wraz z przylegającym do niej obszarem o powierzchni 575 ha, chroniona jest jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
parkikrajobrazowewarmiimazur.pl [10.12.2014]

Galeria zdjęć