Ryki-Borkowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ryki-Borkowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowo
Sołectwo Ryki-Borkowo
Liczba ludności (2010) 81
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ryki-Borkowo
Ryki-Borkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ryki-Borkowo
Ryki-Borkowo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Ryki-Borkowo (Ryki-Borowe, Borowe) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 81 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Stanisław Bochyński[1].

Położenie

Miejscowość położona jest nieopodal granicy województw: warmińsko–mazurskiego i mazowieckiego, w odległości ok. 4 km od Janowa.

Dzieje miejscowości

Nieznana jest data lokacji miejscowości. Trudno nakreślić także etymologię nazwy wsi. Wiadomo jedynie, że w XIX w. miejscowość położona była w gminie Bugzy–Płoskie w parafii Janowo. W 1827 r. miała 109 mieszkańców. W tym samym roku było tu 17 domów. Pod koniec XIX w. obejmowała 249 mórg z 24 domami i 129 mieszkańcami. Nie zachowała się także informacja o kształcie zabudowań wiejskich.

Kultura

We wsi działa świetlica wiejska.

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. X, Warszawa 1889.
Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, ss. 165–202.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy

  1. Strona Gminy Janowo [12.11.2013]