Sławka Mała

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Sławka Mała

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Kozłowo
Sołectwo Sławka Mała
Liczba ludności (2010) 84
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Sławka Mała
Sławka Mała
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sławka Mała
Sławka Mała
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Sławka Mała (Schlafky, niem. Klein Schläfken) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Kozłowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 r. wieś liczyła 84 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Jadwiga Romanowska[1].

Położenie

Miejscowość położona jest na terenie gminy Kozłowo, przez którą przepływają dwie rzeki – Nida i Szkotówka, łącząc się tworzą Wkrę – dopływ Narwi. Ponadto znajduje się tu 9 jezior o pow. 347 ha. Większe z nich to: Kownatki, Kąty oraz Jezioro Szkotowskie.

Dzieje miejscowości

Nazwa miejscowości pochodzi od strumienia wpadającego do rzeki Szkotówki pod Borówcem. W 1328 r. Mikołaj z Tylic otrzymał od Ludera Brunświckiego – komtura dzierzgońskiego 80 włókach na prawie chełmińskim. W 1358 r. Gunter von Hohenstein komtur ostródzki założył tutaj wieś dannicką na 50 włókach, na prawie chełmińskim. Sołtysem został Zebusin. W 1420 r. bracia: Tomasz Korsener i Hanusz z Rogoża otrzymali od Michała Kuchmeistera 30 włók na prawie magdeburskim. W 1474 r. Henryk von Richtenberg nadał Janowi z Lipowa 8 włók na prawie magdeburskim. W 1600 r. osadnikami wsi byli wyłącznie Polacy. W 1696 r. sołtysem został Michael Waszinski.

W latach 1751–1785 wśród nowych mieszkańców wsi znaleźli się: Christoph Komunda, Johan Kalwitzki, Michel Para, Jakub Bojanusch, Adam Ziewitz, Thomas Ziewitz, Adam Wach, Michael Toinsky. W 1782 r. teren wsi dzielił się na: 11 łanów szlacheckich, 5 łanów chełmińskich. W 1797 r. właścicielem łanów szlacheckich we wsi był poczmistrz Sadowski. W 1798 r. majątek szlachecki przejął Johan Ludwig von Morstein. Za czasów króla Fryderyka Wilhelma III założono tu szkołę.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Rozdrożu.

Zabytki

We wsi znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki.

Ludzie związani z miejscowością

  • Robert Budzinski (1874–1955) – urodzony w Sławce Małej malarz, grafik, pisarz

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. X, Warszawa 1889.
Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, ss. 165–202.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy