Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Siedziba Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn
Kontakt tel: (89) 521 90 00, fax: (89) 512 55 99, do@warmia.mazury.pl
Herb Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Logo Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, który tworzą radni, wybierani w wyborach bezpośrednich. Jego kadencja trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów. Sejmik jest przede wszystkim odpowiedzialny za rozwój cywilizacyjny w skali regionu, a więc za politykę regionalną.

Kompetencje Sejmiku

  • stanowi akty prawa miejscowego, w tym statut województwa (jest on uchwalany po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów), zasady gospodarowania mieniem wojewódzkim, a także zasady i tryb korzystania z wojewódzkich obiektów i urządzeń użyteczności publicznej,
  • uchwala strategię rozwoju województwa oraz wieloletnie programy wojewódzkie. Do wyłącznej właściwości Sejmiku należy również uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego,
  • uchwala także programy wojewódzkie służące realizacji ponadlokalnych i regionalnych celów publicznych,
  • do wyłącznej właściwości Sejmiku należy podejmowanie uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, podejmowanie uchwały w sprawie szczegółowości układu wykonawczego budżetu województwa,
  • uchwala również budżet województwa i określa zasady udzielania dotacji z budżetu województwa,
  • rozpatruje sprawozdania z wykonania budżetu, sprawozdania finansowe województwa oraz sprawozdania z wykonania wieloletnich programów województwa,
  • podejmuje uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Zarządowi Województwa z tytułu wykonania budżetu,
  • wybiera ponadto i odwołuje Zarząd Województwa, rozpatruje sprawozdania z jego działalności oraz powołuje i odwołuje, na wniosek marszałka województwa, skarbnika województwa, który jest głównym księgowym budżetu województwa.

Sejmik wybiera Zarząd Województwa, w tym marszałka (bezwzględną większością głosów ustawowego składu Sejmiku, w głosowaniu tajnym) i nie więcej niż 2 wicemarszałków (na wniosek marszałka zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Sejmiku, w głosowaniu tajnym), w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Marszałek, wicemarszałkowie i pozostali członkowie Zarządu mogą być wybrani spoza składu Sejmiku Województwa. Po upływie kadencji Sejmiku Zarząd Województwa działa do dnia wyboru nowego Zarządu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Kadencje

  • I kadencja 1998-2002 (liczba radnych 45)
    • Koalicja AWS-UW-PSL od października 1999 koalicja SLD-UW-PSL
    • Kluby
    • SLD – 18 radnych
    • AWS – 16 radnych
    • UW – 6 radnych
    • PSL – 5 radnych


  • II kadencja 2002-2006 (liczba radnych 30)
    • Koalicja SLD-UP - PSL - Samoobrona RP – PD od maja 2003 koalicja SLD-UP - PSL - PD
    • Kluby
    • SLD-UP – 10 radnych
    • Samoobrona RP – 5 radnych
    • POPiS (Platforma Obywatelska i PiS) – 5 radnych
    • PD (Partia Demokratyczna) – 3 radnych
    • PSL – 3 radnych
    • LPR – 4 radnych


  • III kadencja 2006-2010 (liczba radnych 30)
    • Koalicja PO-PSL
    • Kluby
    • PO – 11 radnych
    • PSL – 7 radnych
    • PiS – 6 radnych
    • Samoobrona RP - 4 radnych
    • 2 radnych niezrzeszonych (SLD)


  • IV kadencja 2010-2014 (liczba radnych 30)
    • Koalicja PO-PSL
    • Kluby
    • PO – 14 radnych
    • PSL – 7 radnych
    • PiS – 5 radnych
    • SLD – 4 radnych


  • V kadencja 2014-2018 (liczba radnych 30)
    • Koalicja PSL - PO
    • Kluby
    • PO – 9 radnych
    • PSL – 14 radnych
    • PiS – 6 radnych
    • 1 radny niezrzeszony (SLD)
Sala plenarna.
Źródło: olsztyn.wm.pl

Prezydium Sejmiku

Członkowie prezydium:


  • III kadencja 2006 - 2010


  • IV kadencja 2010 -2014
  • V kadencja 2014 – 2018

Radni

I kadencja 1998-2002

  1. Adamczyk Edward
  2. Aleksiejczuk Bogdan
  3. Babalski Zbigniew – mandat wygasł 30.03.1999 r.
  4. Bielinowicz Paweł
  5. Celmer Antoni
  6. Czepułkowski Jerzy – mandat wygasł 6.11.2000 r.
  7. Czyż Zbigniew - zmarł
  8. Dąbkowski Kazimierz
  9. Fadrowski Zdzisław
  10. Gintowt-Dziewałtowski Witold – mandat wygasł 24.07.2000 r.
  11. Górski Andrzej
  12. Guz Mieczysław
  13. Kopacz Tadeusz - zmarł
  14. Krzyśków Adam
  15. Lewandowski Janusz – mandat wygasł 4.12.2001 r.
  16. Lewin Ryszard
  17. Mańkut Władysław – mandat wygasł 9.10.2001 r.
  18. Osiecki Julian
  19. Peters Marian
  20. Petryna Irena
  21. Pietrzak Wiesław – mandat wygasł 6.11.2000 r.
  22. Piór Maria
  23. Podczaski Paweł
  24. Puchajda Zbigniew
  25. Radomski Edward
  26. Radziemski Jan
  27. Rogiński Paweł
  28. Romańczuk Tomasz - zmarł
  29. Ryński Andrzej
  30. Sadowski Sławomir
  31. Samulowski Wojciech
  32. Sieniakowski Mirosław – mandat wygasł 24.004.2001 r.
  33. Siłka Stanisław
  34. Sobierajski Tadeusz
  35. Sycz Miron
  36. Szatan Bronisław
  37. Szatkowski Stanisław – mandat wygasł 4.12.2001 r.
  38. Szmit Jerzy
  39. Szpanelewska Elżbieta
  40. Śmietanko Andrzej
  41. Tytz Jerzy
  42. Umiński Andrzej – mandat wygasł 22.05.2001 r.
  43. Willenberg Sławomir
  44. Zagożdżon Witold
  45. Żelichowski Stanisław – mandat wygasł 9.10.2001 r.
  46. Suchocka Barbara – wstąpienie w mandat 27.04.1999 r.
  47. Polak Kazimierz zmarł - wstąpienie w mandat 18.09.2001 r.
  48. Zieliński Zbigniew - wstąpienie w mandat 11.12.2001 r.
  49. Kralkowska Krystyna – wstąpienie w mandat 11.12.2001 r.
  50. Bok Adam - wstąpienie w mandat 26.06.2001 r.
  51. Kozłowski Edmund zmarł - wstąpienie w mandat 26.06.2001 r.
  52. Trąpczyński Roman - wstąpienie w mandat 4.12.2001 r.
  53. Dziedzic Aleksander - wstąpienie w mandat 4.12.2001 r.
  54. Garliński Jan - wstąpienie w mandat 28.12.2001 r.
  55. Golińska Barbara - wstąpienie w mandat 28.12.2001 r.

II kadencja - 2002-2006

  1. Edward Adamczyk
  2. Bogdan Aleksiejczuk
  3. Bożena Bagan
  4. Jan Bobek
  5. Eugeniusz Faj
  6. Jerzy Gosiewski – mandat wygasł 7.10.2005 r.
  7. Ewa Gutowska
  8. Henryk Horbaczewski
  9. Paweł Jankowski
  10. Sławomir Jezierski – mandat wygasł 23.12.2002 r.
  11. Zygmunt Komar
  12. Wiesław Kowalski
  13. Adam Krzyśków
  14. Witold Łada
  15. Edward Łoś
  16. Andrzej Majchrzak
  17. Krzysztof Napieralski
  18. Bogdan Nowacki
  19. Mirosław Nowakowski
  20. Julian Osiecki
  21. Edward Przyłucki
  22. Edward Radomski
  23. Bogusław Rogalski – mandat wygasł 25.06.2004 r.
  24. Jerzy Romaszko
  25. Andrzej Ryński
  26. Leszek Sargalski
  27. Miron Sycz
  28. Wojciech Szadziewicz
  29. Bronisław Szatan
  30. Bolesław Tołłoczko
  31. Jadwiga Król – wstąpienie w mandat 11.02.2003 r.
  32. Lidia Walewska- wstąpienie w mandat 31.08.2004 r.
  33. Marek Chojnowski – wstąpienie w mandat 29.11.2005 r.

III kadencja - 2006-2010

  1. Adamczyk Edward
  2. Babalski Zbigniew – mandat wygasł 24.11.2006 r.
  3. Bachar Jerzy
  4. Bobek Jan
  5. Chojecki Artur
  6. Cichoń Janusz – mandat wygasł 30.10.2007 r.
  7. Górska Danuta – mandat wygasł 29.11.2006 r.
  8. Gutowska Ewa
  9. Harhaj Jan
  10. Horbaczewski Henryk
  11. Jankowski Paweł
  12. Kniefel Grzegorz
  13. Krzyśków Adam – mandat wygasł 20.03.2007 r.
  14. Nowakowski Mirosław
  15. Osiecki Julian
  16. Pasławska Urszula
  17. Perliński Jacek
  18. Przyłucki Edward
  19. Puza Adam
  20. Ryński Andrzej
  21. Sargalski Leszek
  22. Sarul Halina
  23. Słoma Jarosław
  24. Sokoll Maria - mandat wygasł 20.03.2007 r.
  25. Sycz Miron – mandat wygasł 30.10.2007 r.
  26. Ulewicz Bożenna
  27. Willenberg Sławomir
  28. Żuchowski Piotr – mandat wygasł 28.12.2007 r.
  29. Żyliński Adam – mandat wygasł 30.10.2007 r.
  30. Nowakowska Teresa - wstąpienie w mandat 12.12.2006 r.
  31. Piwowarczyk Marcin - wstąpienie w mandat 12.12.2006 r.
  32. Kurzątkowski Andrzej - wstąpienie w mandat 24.04.2007 r.
  33. Zdanowski Andrzej - wstąpienie w mandat 24.04.2007 r.
  34. Jaśkowiak Małgorzata - wstąpienie w mandat 27.11.2007 r.
  35. Pietrzak Zbigniew - wstąpienie w mandat 27.11.2007 r.
  36. Politewicz Tadeusz - wstąpienie w mandat 27.11.2007 r.
  37. Szadziewicz Wojciech - wstąpienie w mandat 27.11.2007 r.
  38. Florczyk Jan - wstąpienie w mandat 12.02.2008 r.

IV kadencja - 2010-2014

  1. Adamczyk Edward
  2. Bińczak Tomasz
  3. Bobek Jan
  4. Burczyk Irena
  5. Chojecki Artur
  6. Dawidowski Robert
  7. Dziki Józef
  8. Gołąb Wiesław
  9. Hordejuk Bernadeta
  10. Kalinowski Bogdan
  11. Koch Eugeniusz
  12. Kozłowski Patryk
  13. Mańkut Władysław
  14. Maśkiewicz Jarosław
  15. Nowakowska Teresa
  16. Osiecki Julian
  17. Pasławska Urszula
  18. Perliński Jacek
  19. Pietrzak Wiesław
  20. Pietrzak Zbigniew
  21. Politewicz Tadeusz
  22. Protas Jacek
  23. Ryński Andrzej
  24. Słoma Jarosław
  25. Strzelec Witold
  26. Szadziewicz Wojciech
  27. Szulc Jolanta
  28. Wasilewska Anna
  29. Włodkowski Zbigniew – wygaśnięcie mandatu 25.10.2011 r.
  30. Zakrzewska Urszula
  31. Górczyński Andrzej – wstąpienie w mandat 29.11.2011 r.

V kadencja - 2014-2018

  1. Adamczyk Edward
  2. Bobek Jan
  3. Brzezin Gustaw Marek
  4. Bułajewski Stanisław
  5. Chojecki Artur – mandat wygasł 9.12.2015 r.
  6. Dziki Józef
  7. Hordejuk Bernadeta
  8. Jaskulska Sylwia
  9. Jezierski Sławomir
  10. Kawczyński Ryszard
  11. Koch Eugeniusz
  12. Kossakowski Wojciech – mandat wygasł 30.10.2015 r.
  13. Kozioł Małgorzata
  14. Kozłowski Patryk
  15. Kulasek Marcin
  16. Nowakowska Teresa
  17. Ołdakowski Adam – mandat wygasł 30.10.2015 r.
  18. Osiecki Julian
  19. Pasławska Urszula – mandat wygasł 0.01.2015 r.
  20. Pietrzak Zbigniew
  21. Piwowarczyk Marcin
  22. Politewicz Tadeusz
  23. Protas Jacek – mandat wygasł 30.10.2015 r.
  24. Sadowski Sławomir – mandat wygasł 16.12.2015 r.
  25. Słoma Jarosław – mandat wygasł 1.02.2015 r.
  26. Szter Marek
  27. Szulc Jolanta
  28. Śląska - Zyśk Wioletta
  29. Wasilewska Anna – mandat wygasł 30.10.2015 r.
  30. Żuchowski Piotr – mandat wygasł 1.06.2017 r.
  31. Licznerska Grażyna – wstąpienie w mandat 16.02.2015 r.
  32. Paczkowska Wioletta - wstąpienie w mandat 25.03.2015 r.
  33. Burczyk Irena - wstąpienie w mandat 25.11.2015 r.
  34. Krajewska Teresa - wstąpienie w mandat 25.11.2015 r.
  35. Król Jadwiga - wstąpienie w mandat 25.11.2015 r.
  36. Szliwiński Paweł - wstąpienie w mandat 25.11.2015 r.
  37. Ulewicz Bożenna - wstąpienie w mandat 23.02.2016 r.
  38. Żochowski Krzysztof - wstąpienie w mandat 23.02.2016 r.
  39. Rogowski Jan – wstąpienie w mandat 29.08.2017 r.

VI kadencja 2018-2022

W Wyborach Samorządowych mandat radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymali[1]:

  1. Śląska-Zyśk Wioletta
  2. Kuchciński Marcin Andrzej
  3. Astramowicz-Leyk Teresa Ewa
  4. Politewicz Tadeusz
  5. Rudnik Dariusz Stanisław
  6. Ulewicz Bożenna
  7. Brzezin Gustaw Marek
  8. Szulc Jolanta Elżbieta
  9. Hordejuk Bernadeta Justyna
  10. Gorczyca Stanisław Andrzej
  11. Kierozalski Grzegorz
  12. Gontarz Robert
  13. Bobek Jan
  14. Kluge Grażyna Teresa
  15. Chyl Marek
  16. Sycz Miron
  17. Kazimierczuk Marcin
  18. Pawlik Jacek Roman
  19. Andruszkiewicz Jolanta Wiesława
  20. Adamczyk Edward Jan
  21. Homza Zbigniew Mirosław
  22. Słoma Jarosław Marek
  23. Czemiel Paweł
  24. Prokop Grzegorz Waldemar
  25. Jaskulska Sylwia Monika
  26. Piwowarczyk Marcin Marian
  27. Piotrowska Jolanta
  28. Osiecki Julian
  29. Kozłowski Patryk
  30. Żuchowski Henryk

Multimedia

Przypisy

  1. https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/280000#results_elect_council

Bibliografia

  1. Materiały z Kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego (A. Maksyśko-Mucha)
  2. http://bip.warmia.mazury.pl/kategoria/6/sejmik-wojewodztwa-informacje-ogolne.html