Stanisław Wadowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Wadowski

Źródło: Archiwum Redakcji "5 plus x". Zdjęcie nadesłał Apolinary Zapisek
Źródło: Archiwum Redakcji "5 plus x".
Zdjęcie nadesłał Apolinary Zapisek
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1912 r.
Homl na Białorusi
Data i miejsce śmierci 19 września 1974 r.
Olsztyn
Zawód badacz

Stanisław Wadowski (ur. 2 czerwca 1912 r. w Homlu na Białorusi, zm. 19 września 1974 r. w Olsztynie) – naukowiec w zakresie hodowli i technologii chowu zwierząt.

Życiorys

Stanisław Wadowski urodził się 2 czerwca 1912 roku w Homlu na Białorusi w rodzinie nauczyciela Witolda i Janiny. W 1918 roku rodzice wraz synem przenieśli się do Chełmna Lubelskiego. Wadowski ukończył Gimnazjum im. Stefana Czernieckiego i wstąpił na Akademię Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. W trakcie studiów specjalizował się w zakresie hodowli koni. Przez cztery lata był asystentem na macierzystej uczelni. Następnie przeniósł się do Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Spotkał się tam z pochodzącym z Mazur dr Kurtem Obitzem. W latach 60. zamierzał napisać o Obitzie książkę biograficzną, jednak nie zdążył już zrealizować tego projektu. W miesięczniku "Warmia i Mazury" wydrukował o nim jedynie artykuł.

Tytuł doktora nauk rolniczych otrzymał w 1938 roku. Po wojnie był związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, następnie z Politechniką Gdańską. Podczas 11-miesięcznego pobytu w Danii zakupił tam konie zarodowe i bydło.

Pełnił funkcję powiatowego lekarza weterynarii w Chełmnie. Był tez zastępcą kierownika Wydziału Rolnictwa Prezydium WRN w Olsztynie. W 1960 roku przebywał jakiś czas w Czechosłowacji i na Węgrzech. W 1965 roku uzyskał habilitację na podstawie opracowania Koń lidzbarski jego grupy krwi. W 1966 roku korzystał z półrocznego stypendium naukowego we Francji.

Na jego dorobek naukowy składa się 45 rozpraw naukowych i artykułów.

Zmarł 19 września 1974 roku w Olsztynie.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.