Stara Pasłęka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Stara Pasłęka

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Braniewo
Sołectwo Nowa Pasłęka
Liczba ludności (2010) 30
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Stara Pasłęka
Stara Pasłęka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stara Pasłęka
Stara Pasłęka
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Stara Pasłęka (niem. Alt Passarge) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

W 2010 roku miejscowość liczyła 30 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Nowa Pasłęka, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Jerzy Bogusz[1].

Położenie

Miejscowość jest położona nad Pasłęką i Zalewem Wiślanym, w odległości 7 km na północny zachód od Braniewa.

Dzieje miejscowości

Pierwotnie Stara Pasłęka była osadą położoną nad prawym brzegiem Pasłęki, przy ujściu do Zalewu Wiślanego. Wieś leżała naprzeciw Nowej Pasłęki. Miejscowość została założona na początku XIV stulecia. W 1340 roku Stara Pasłęka otrzymała zezwolenie na budowę karczmy. W roku 1414 wieś została zniszczona w czasie najazdu Litwinów. Stara Pasłęka ucierpiała również w trakcie wojen polsko-krzyżackich w XV i XVI wieku. Mimo tego rozwijała się za sprawą korzystnego położenia. W 1476 roku miała charakter wsi rybackiej, w której 20 osób zajmowało się połowem. W 1540 roku wybudowano świątynię ewangelicką, przebudowaną w latach 1780–1781.

W okresie wojen szwedzkich Stara Pasłęka była wielokrotnie niszczona. W 1752 roku miejscowość strawił pożar. Jak w większości ówczesnych wsi i miasteczek gros zabudowań stanowiły w Starej Pasłęce obiekty drewniane. Mieszkańcy Starej Pasłęki pozostawali w konflikcie z sąsiednią Nową Pasłęką. Rybacy z obu miejscowości walczyli o prawo połowu ryb na Zalewie Wiślanym. Podłoże konfliktu związane było z utarczkami pomiędzy Warmią a Prusami.

W 1820 roku miejscowość była zamieszkana przez 426 osób. U progu II wojny światowej Stara Pasłęka liczyła 247 mieszkańców. W 1945 roku wieś uległa zniszczeniu. W 2001 roku była zamieszkana przez 24 osoby. Obecnie miejscowość ma charakter wsi letniskowej.

Zabytki

  • ruiny kościoła ewangelickiego z drugiej połowy XIV wieku, zniszczonego w styczniu 1945 roku

Przypisy

  1. gminabraniewo.pl [05.03.2014]

Zobacz też

Nowa Pasłęka

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
Bank Danych Lokalnych GUS [10.03.2014]