Sylwester Sznarbach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sylwester Antoni Sznarbach

Sylwester Antoni Sznarbach. Źródło: www.biskupiec.wm.pl [14.10.2014]
Sylwester Antoni Sznarbach. Źródło: www.biskupiec.wm.pl [14.10.2014]
Data i miejsce urodzenia 1854 r.
Sząbruk
Data i miejsce śmierci 10 sierpnia 1924 r.
Rzeck
Zawód malarz, poeta, publicysta, działacz warmiński

Sylwester Antoni Sznarbach (ur. 1854 r. w Sząbruku, zm. 10 sierpnia w 1924 r. w Rzecku) – malarz, poeta, publicysta, działacz warmiński.

Życiorys

Był synem zamożnych rolników.

Szkoła i wykształcenie

Jako protegowany Andrzeja Samulowskiego mógł podjąć naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie przebywał w latach 1878–1880. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Przez pewien czas przebywał także w Dreźnie i Berlinie.

Praca

Sznarbach miał możliwość zaprezentowania swoich prac przede wszystkim w Monachium i Krakowie. Namalował portrety Andrzeja Samulowskiego (dwa zachowały się do czasów obecnych) oraz księdza Jana Kensbocka – proboszcza parafii we Wrzesinie. Sznarbach utrwalił na płótnie również samego siebie w pracy Autoportret miniaturowy. Dużo miejsca w swojej twórczości poświęcał malarstwu olejnemu. Spośród obrazów olejnych wymienić należy między innymi Turczynkę, Na cmentarzu, Trudne ćwiczenia, W węgierskiej karczmie.

Działalność społeczna, kulturalna i polityczna

Jego relacje z pobytu w Berlinie były publikowane w formie korespondencji na łamach "Gazety Olsztyńskiej". Sznarbach pisywał również wiersze (Do Warmiaków, Powiew wolności, Skowronek).

W 1914 roku zamieszkał w Rzecku u swojej siostry. Po zakończeniu I wojny światowej uczestniczył w polskich działaniach poprzedzających plebiscyt 1920 roku. Został prezesem Polskiej Rady Ludowej na powiat reszelski. Był również delegatem na Sejmik Dzielnicowy odbywający się w Poznaniu. W maju 1920 roku został zastępcą landrata, a trzy lata później wstąpił do Związku Polaków w Niemczech.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik Warmii, Mazur i Powśla XIX i XX wieku, Warszawa 1983.